Bir bakım onarım tersanesinde farklı gemi türleri için maliyet analizi
Cost analysis for different ships types in a repair and maintenance shipyard
  1. Tez No: 935109
  2. Yazar: FURKAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gemi inşaatı sektörü stratejik ve ekonomik açıdan tarih boyunca büyük bir rol oynamış ve deniz ticaretinin artmasıyla küresel ekonomideki yerini güçlendirmiştir. Özellikle Asya ülkeleri lider konumdayken Türkiye son yıllarda gemi inşaatı ve bakım onarım kapasitesini önemli ölçüde artırmış tersane sayısını 85'e çıkararak sektördeki yerini sağlamlaştırmıştır. 2011'de 13,1 milyon DWT olan bakım onarım tonajı 2023'te 41 milyon DWT'ye ulaşarak ülkenin bu alandaki rekabet gücünü artırmıştır. Bu süreçte Türkiye gemi ihracatı ve ithalatında toparlanma yaşamış gemi inşaatı sektöründe istihdam sayıları artmıştır. Türkiye'de gemi bakım onarım süreçleri ise maliyet ve süre açısından büyük farklılıklar göstermektedir. Yapılan analizler sonucu kargo gemilerinin bakım onarım süreçlerinin en yüksek maliyetli ve karışık süreçlere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşın konteyner gemileri ton başına maliyet açısından daha ekonomik seçenekler sunarken tanker gemileri bakım süreçlerinde daha maliyetli olmaktadır. Bakım süreçlerinde en önemli kalemler arasında havuz işleri, çelik ve boru işleri ile makine ve yardımcı makine işlerinin öne çıktığı gözlemlenmiştir. Gemilerin yaşları ve inşa yılları bakım maliyetleri üzerinde büyük bir etkiye sahipken yaşlı gemilerin bakım maliyetleri genellikle daha yüksektir. Bu nedenle gemi türüne göre farklı stratejiler geliştirilerek maliyet etkinliği sağlanması ve bakım süreçlerinin optimize edilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The shipbuilding industry has historically played a significant strategic and economic role, strengthening its position in the global economy with the rise of maritime trade. While Asian countries hold a leading position, Turkey has, in recent years, significantly increased its shipbuilding and maintenance capacity, solidifying its position in the industry by raising the number of shipyards to 85. The maintenance and repair tonnage, which was 13.1 million DWT in 2011, reached 41 million DWT in 2023, enhancing the country's competitiveness in this field. During this period, Turkey saw a recovery in ship exports and imports, accompanied by an increase in employment within the shipbuilding sector. Ship maintenance and repair processes in Turkey, however, show considerable differences in terms of cost and duration. Analysis reveals that cargo ships have the most costly and complex maintenance processes, whereas container ships offer more economical options on a cost-per-ton basis, and tanker ships have higher maintenance costs. Among the most significant items in maintenance processes are dock work, steel and pipework, and machinery and auxiliary machinery work. The age and construction year of ships significantly impact maintenance costs, with older vessels generally incurring higher costs. Therefore, it is crucial to develop differentiated strategies according to ship types to ensure cost-effectiveness and optimize maintenance processes.