Risk quantification of maple trees subjected to wind loading
Rüzgâr yüküne maruz kalan akçaağaçların riskinin belirlenmesi
- Tez No: 935111
- Danışmanlar: PROF. DR. SERGIO BRENA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Massachusetts Amherst
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Dünyanın farklı yerlerinde neredeyse her yıl meydana gelen maddi hasarlar ve insan yaralanmaları nedeniyle, ne yazık ki ağaçları ve rüzgar kuvvetleri altındaki risk değerlendirmelerini anlama konusu geçen yüzyılın yaklaşık yarısından beri önemini kaybetmemiştir. Önemini kaybetmesinin aksine, bu konu üzerinde disiplinler arası çalışmalar sayesinde zamanla araştırmacı veya çalışma sayısı artmaktadır. Bu Tezde, rüzgar kuvvetlerine maruz kalan ağaç dinamikleri ve risk değerlendirmeleri iki farklı disiplin (inşaat mühendisliği ve çevre koruma) tarafından ele alınmıştır. Bu disiplinler arası çalışmanın içeriğinden bahsetmek gerekirse, ilk olarak, Belchertown, MA'daki gerçek bir ağaç için sonlu eleman modellemesi geliştirilmiştir. Daha sonra bu modelleme deneysel testlerle karşılaştırılmıştır. Model ve gerçek ağacın testleri karşılaştırıldıktan sonra, modellemenin aynı metodolojisi yine Amherst, MA'daki farklı bir ağaca uygulanmıştır. İkinci olarak, ağaçların modellerine uygulanmak üzere bir dizi rüzgar örneği rastgele oluşturulmuştur. Daha sonra, ağaçların gövdelerindeki momentler ve gövdelerin hesaplanan maksimum momentleri karşılaştırılarak, bu ağaçların kırılmalarının kırılganlık eğrileri, rastgele rüzgar örneklerinin ortalama rüzgar hızına göre elde edildi. Üçüncüsü, çürümeler nedeniyle ağaç kesitlerinin moment kapasitesinin azalması dikkate alınarak, çürümenin kırılganlık eğrileri üzerindeki etkileri araştırıldı. Son olarak, taç yapısının ağaç dinamikleri üzerindeki etkileri, Belchertown, MA'daki ağaca uygulanan birkaç parametrik çalışma ile incelendi. Bu parametrik çalışmalar, ağacın çeşitli fiziksel (gövde çapı, dal inceliği oranı vb. gibi) ve malzeme özelliğindeki (MOE) ayrı ayrı değişiklikleri ifade eder. Böylece, bu parametrik çalışmalar sayesinde ağaç dinamikleri daha iyi anlaşılmış ve ağacın gövdesi ile dalları arasındaki karmaşık ilişki daha iyi açıklanmıştır. Bu daha iyi anlayışlar, elbette, ağaçların yaşamı ve insan varlığı için birkaç önemli pratik sonuç üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of property damage and people injuries in, almost, every year in different locations of the earth, unfortunately the topic of understanding trees and their risk assessments under wind forces has not lost its importance since approximately a half of the last century. In contrast to loss its importance, the number of researchers or studies increases with time thanks to inter-disciplinary studies on that topic. In this Thesis, tree dynamics and their risk assessments subjected to wind forces were addressed by two different disciplines (civil engineering and environmental conservation). To mention includes of this inter-disciplinary study, first, a finite element modeling was developed for a real tree in Belchertown, MA. Then this modeling was compared with the experimental tests. After comparing the model and the tests of the real tree, same methodology of the modeling was, again, applied to a different tree in Amherst, MA. Second, a number of wind samples were generated randomly in order to apply to the models of the trees. Then, by comparing the moments at the stem of the trees and calculated maximum moments of the stems, the fragility curves of the failures of these trees was obtained with respect to mean wind-speed of the random wind samples. Third, the decay effects on the fragility curves were investigated by considering decreasing moment capacity of tree cross-sections due to decays. Finally, crown structure effects on tree dynamics were examined by several parametric studies which were applied to the tree in Belchertown, MA. These parametric studies refer to separately changes in several physical (such as stem diameter, branch slenderness ratio etc.) and material property (MOE) of the tree. Thus, thanks to these parametric studies, tree dynamics were understood better and the complex relationship between the stem and branches of the tree was explained better. Those better understandings, off course, produced several important practical outcomes for the life of the trees and as well as human-being.