İslam ekonomisinde gelir ve sermayenin yeniden dağılımı
Redistribution, income, wealth, satisfaction of essential needs, Islamic economics
  1. Tez No: 935112
  2. Yazar: RAJAB MAHMOOD OMAR OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İslam toplumunun da dahil olduğu çeşitli toplumlumlarda mevcut sınıflar arasında zengin ve fakir şeklinde keskin bir eşitsizlikten behsedilebilir. Orta sınıf bireylerin önemli bir yüzdesinin fakirliğe yakın olması nedeniyle orta sınıf oranının önemli ölçüde azaldığı görülmektedir. Bunun yanında herhangi bir ekonomik sistemdeki önemli başlıklardan olan bir konunun İslami finans sistemi açısından kapsamlı bir analizinin olmaması araştırmayı önemli kılmaktadır. Temel finansal sistemin yasaları göz önüne alındığında araştırmada savunulan gelirin yeniden dağıtılması, ekonomik refahın sağlanması ve yoksulluğun ortadan kaldırılması denkleminde en önemli unsurlardan birisi olup servet dağılımındaki eşitsizliğin azaltılmasında büyük rol oynamaktadır. Servetin yeniden dağılımının genel olarak dağıtım teorisinde önemli bir unsur olduğuna şüphe yoktur. Zira yeniden dağıtım, servet dağılımı teorisinin toplumsal yapının dengesini bozabilecek sorunları hesaba katan pratik bir uygulamasıdır. Bu teorinin iktisadi düşüncedeki önemine rağmen, üzerinde yeterince çalışılmamıştır. İktisadi düşünce kitaplarında, herhangi bir iktisadi sistemde yeniden dağıtımın gerekçelerine ilişkin yeterli bir açıklama bulunmamaktadır. Bu araştırmada, İslami iktisadi düşüncesinde, Kur'an ve Peygamber'in sünnetinden çeşitli naslar ve bazı halifelerin servet ve dağıtım sistemi ile ilgili pratik uygulamaları ışığında yeniden servet ve gelir dağıtımının gerekçeleri ele alınmaktaadır.
Özet (Çeviri)
The fact that various societies, including the Islamic society, suffer from a sharp inequality between the existing classes in the form of rich and poor, and that the middle class rate has decreased significantly due to the fact that a significant percentage of middle class individuals are close to poverty. In addition, the lack of a comprehensive analysis of an important topic in any economic system in terms of the Islamic financial system makes the research important. Considering the laws of the basic financial system, the redistribution of income advocated in the research is one of the most important elements in the equation of achieving economic prosperity and eliminating poverty, and plays a major role in reducing inequality in wealth distribution. There is no doubt that the redistribution of wealth is an important element in the theory of distribution in general. Because redistribution is a practical application of the theory of wealth distribution that takes into account the problems that may disrupt the balance of the social structure. Despite the importance of this theory in economic thought, it has not been studied sufficiently. In economic thought books, there is no sufficient explanation of the reasons for redistribution in any economic system. In this research, the reasons for the redistribution of wealth and income in Islamic economic thought are discussed in the light of various texts from the Quran and the Sunnah of the Prophet and the practical practices of some caliphs regarding the wealth and distribution system.