Plazma ark kesme yönteminde işleme parametrelerinin kesme kalitesi üzerine etkileri
The effects of machining parameters on cutting quality in plasma arc cutting method
  1. Tez No: 935117
  2. Yazar: ŞERAFETTİN HIRTISLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, imalat sanayisinde yaygın olarak kullanılan plazma ark kesme (PAK) yöntemi için 4 mm ve 8 mm kalınlıklara sahip AISI304 paslanmaz çelik levhaları farklı kesme hızları (151, 214 ve 217 mm/min) ve farklı gaz basınçlarında (0,6, 0,7 ve 0,8 MPa) işlemeye tabii tutulup dairesellik toleransı, kesme aralığı (kerf) konikliği, kesme yüzey pürüzlülüğü, alt yüzey çapak oluşumu ve üst yüzey serpinti oluşumu bakımından araştırılmıştır. Her iki levhanın işlenmesinde sabit basınç değerlerinde kesme hızı arttıkça dairesellik toleransı değerleri artmaktadır. Benzer şekilde kesme hızı sabit olduğunda gaz basıncı değeri arttıkça dairesellik tolerans değeri artmaktadır. Kesme hızı ve gaz basıncı arttıkça kesme aralığı konik açısının arttığı, kesme hızının kesme aralığı konikliğine gaz basıncından daha fazla etki ettiği gözlemlenmiştir. Kesme hızının azalmasıyla ve gaz basıncının artmasıyla daha düzgün yüzeyler ile karşılaşılmıştır. Kesme yüzeyi pürüzlülüğüne gaz basıncının en etkin parametre olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI304 stainless steel plates with 4 mm and 8 mm thicknesses were subjected to different cutting speeds (151, 214 and 217 mm/min) and different gas pressures (0.6, 0.7 and 0.8 MPa) for the plasma arc cutting (PAC) method, which is widely used in the manufacturing industry, and investigated in terms of circularity tolerance, kerf taper, cutting surface roughness, bottom surface burr formation and top surface spatter formation. In the machining of both plates, circularity tolerance values increase as the cutting speed increases at constant pressure values. Similarly, when the cutting speed is constant, the circularity tolerance value increases as the gas pressure value increases. It was observed that as the cutting speed and gas pressure increase, the taper angle of the cutting gap increases, and the cutting speed has a greater effect on the taper of the cutting gap than the gas pressure. Smoother surfaces were observed with decreasing cutting speed and increasing gas pressure. Gas pressure was found to be the most effective parameter for cutting surface roughness.