Su havzalarının korunması için biyogaz tesisi yerseçimi: Ankara'da bir uygulama
Biogas plant site selection for watershedprotection: an application in Ankara
- Tez No: 935119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET ALAKAŞ, DOÇ. DR. MEHMET PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişmekte olan ülkelerdeki kentsel büyüme, endüstriyel ilerleme ve hızlı nüfus artışı, enerji ihtiyacındaki sürekli artışla doğrudan bağlantılıdır. Günümüzde kullanılan fosil yakıtların ömrünün kısalması, çevre ve insan refahı üzerindeki olumsuz etkileriyle birleşince, ülkeleri sürdürülebilir enerji alternatiflerine yönelmeye zorlamaktadır., Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, biyokütle enerjisi, jeotermal enerji, hidroelektrik enerji, hidrojen enerjisi ve dalga enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarındandır. Biyokütle enerjisi, atıkların çevreye verdiği zararı önleme özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Su ve kanalizasyon idarelerinin en önemli görevlerinden biri de havzaların korunmasını sağlamaktır. Havzaları kirleten en büyük unsur ise hayvansal atıklardır. Bu çalışmada, Ankara ilindeki biyokütle enerji tesisleri için uygun yer seçimi analizi yapılmıştır. Tesis yeri değerlendirmek için belirlenen kriterler, uzman görüşleri ve literatürdeki araştırmalar göz önüne alınarak belirlenmiştir.17 adet kriter olup kriterlerin ağırlıkları Pisagor Bulanık AHP yöntemi ile belirlenmiş ve alternatifler Pisagor Bulanık TOPSIS ve Bulanık PROMETHEE yöntemleri ile sıralamaları yapılmıştır. Hammaddeye yakınlık, tesis açma maliyeti, tesis çıktılarının değerlendirilmesi ve arazi maliyeti en önemli kriterler arasındadır. Çalışmada çok sayıda alternatif değerlendirilmiş olup sonucunda en uygun yerler sırasıyla Kahramankazan, Sincan, Gölbaşı bölgeleri olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban growth, industrial progress and rapid population growth in developing countries are directly linked to the continuous increase in energy demand. Today, the shortening lifespan of fossil fuels, together with their negative impacts on the environment and human welfare, forces countries to turn to sustainable energy alternatives. Renewable energy sources include solar energy, wind energy, biomass energy, geothermal energy, hydroelectric energy, hydrogen energy and wave energy. Biomass energy is preferred due due to its capacity to mitigate the harm caused by waste to the environment. One of the most crucial responsibilities of water and sewerage administrations is to ensure the protection of basins. Animal wastes are the biggest pollutants in watersheds. In this study, suitable location selection for biomass energy facilities in Ankara province was analyzed. The criteria for evaluating the plant location were determined by taking into account expert opinions and research in the literature. There are 17 criteria in total, the weights of the criteria are determined by Pythagorean Fuzzy AHP method and the alternatives are ranked by Pythagorean Fuzzy TOPSIS and Fuzzy PROMETHEE methods. Proximity to raw materials, cost of opening a plant, evaluation of plant outputs and land cost are among the most important criteria. The study involved the evaluation of numerous alternatives, and the outcomes led to the identification of the most suitable locations, which were Kahramankazan, Sincan, and Gölbaşı regions, respectively.