Yumuşak killi zeminlerdeki baret temellerin taşıma gücü ve oturma davranışının sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Finite elemant analysis of bearing capacity and settlement behavior of barrette foundations in soft clay soils
- Tez No: 1018244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VEKLİ, PROF. DR. GÖKHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yumuşak killi zemin koşullarında baret temellerin sınır taşıma gücü ve oturma davranışı sayısal analizler yardımıyla incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, baret kazıkların kesit geometrisi, plandaki yerleşim düzeni, baret derinliği ve baretler arası mesafe değişimlerinin sınır taşıma gücü ve oturma miktarları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda dikdörtgen, L ve T kesitli baret kazıklar; dik, yatay ve şaşırtmalı yerleşim düzenlerinde Plaxis 2D sonlu elemanlar programı kullanılarak modellenmiştir. Her bir yerleşim düzeni için baret derinliği 10 m ve 15 m olacak şekilde ve baretler arası mesafe 3 m olarak analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca baretler arası mesafe 6 m'ye çıkarılarak analizler tekrarlanmıştır. Yapılan sayısal analizler sonucunda, yumuşak killi zeminlerde baret temellerin davranışının baret geometrisi, yerleşim düzeni, baret derinliği ve baretler arası mesafeye bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Analiz sonuçları, baret derinliğinin artırılmasının kazık-zemin etkileşimini güçlendirerek taşıma gücünü artırabileceğini ve oturma değerlerinin azalmasına katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Ayrıca baret kazıkların plandaki yerleşim düzeninin temel sisteminin davranışı üzerinde etkili olduğu, çoğu durumda dik yerleşim düzeninin daha yüksek taşıma gücü ve daha düşük oturma değerleri sağlayabildiği, yatay yerleşim düzeninin ise daha düşük performans gösterebildiği gözlemlenmiştir. Baretler arası mesafenin artmasıyla kazıklar arasındaki etkileşimin azaldığı ve yerleşim düzenleri arasındaki performans farklarının belirginleşebildiği belirlenmiştir. Farklı kesit tiplerinin karşılaştırılması sonucunda, L ve T kesitli baret kazıkların taşıma gücü ve oturma davranışı bakımından birbirine yakın sonuçlar verdiği görülmüştür. Genel olarak elde edilen bulgular, baret temellerde baret derinliği, plandaki yerleşim düzeni ve kazıklar arasındaki etkileşimin temel sisteminin taşıma gücü ve oturma davranışı üzerinde önemli rol oynayabileceğini göstermektedir. Bu nedenle uygun kesit geometrisi, yerleşim düzeni ve baret boyutlandırmasının mühendislik tasarımında dikkatle değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ultimate bearing capacity and settlement behavior of barrette foundations under soft clay soil conditions were investigated through numerical analyses. The main objective of the study is to evaluate the effects of barrette pile cross-section geometry, plan layout arrangement, barrette depth, and spacing between barrettes on the ultimate bearing capacity and settlement values under a constant vertical load. Within this scope, rectangular, L-shaped, and T-shaped barrette piles were modeled in vertical, horizontal, and staggered layout configurations using the Plaxis 2D finite element software. For each layout configuration, analyses were performed for barrette depths of 10 m and 15 m with a spacing of 3 m between barrettes. Additionally, the analyses were repeated by increasing the spacing between barrettes to 6 m. The numerical analysis results indicate that the behavior of barrette foundations in soft clay soils may vary depending on the barrette geometry, layout arrangement, depth, and spacing between barrettes. The results suggest that increasing the barrette depth may enhance the pile-soil interaction, which could contribute to an increase in the ultimate bearing capacity and a reduction in settlement values. Furthermore, it was observed that the plan layout arrangement of the barrettes can influence the overall performance of the foundation system. In most cases, the vertical layout configuration may provide relatively higher bearing capacity and lower settlement values, while the horizontal layout configuration may result in comparatively lower performance. It was also observed that increasing the spacing between barrettes reduces the interaction between piles and may lead to more noticeable differences between layout arrangements. The comparison of different cross-section types indicates that L-shaped and T-shaped barrettes tend to exhibit similar performance in terms of both bearing capacity and settlement behavior. Overall, the findings suggest that barrette depth, layout configuration, and pile interaction may play significant roles in the bearing capacity and settlement behavior of barrette foundation systems. Therefore, the appropriate selection of cross-section geometry, layout arrangement, and barrette dimensions should be carefully considered during the engineering design process.