The impact of training, development, employee motivation, and employee satisfaction on employee productivity (Afield study in Ministry of Agriculture in Libya)
Eğitim, gelişim, çalışan motivasyonu ve çalışan memnuniyetinin çalışanların verimliliği üzerindeki etkisi (Libya Tarım Bakanlığı'nda saha çalışması)
  1. Tez No: 935126
  2. Yazar: AMNNAH MASOUD ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKRAM ALHAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Libya'daki Tarım Bakanlığı içinde, özellikle Janzour Belediyesi'nde, çalışanların verimliliği üzerindeki eğitim, gelişim, çalışan motivasyonu ve memnuniyetinin derin etkilerini araştırarak, bu insan kaynakları yönetimi uygulamalarının kamu sektöründe örgütsel performansı artırma konusundaki kritik rolünü aydınlatmayı amaçlamaktadır. Çalışma, bu değişkenler ile çalışan verimliliği arasındaki ilişkiyi incelemek için regresyon analizini kullanarak nicel bir yaklaşım benimsemekte ve akademik araştırmalarda sıklıkla göz ardı edilen bir endüstriden ampirik kanıtlar sağlamaktadır. Bulgular, eğitim, gelişim, çalışan motivasyonu ve memnuniyeti ile verimlilik arasında önemli pozitif korelasyonlar ortaya koymaktadır. Özellikle, sonuçlar hedeflenen eğitim ve gelişim girişimlerinin, çalışanlara gerekli beceri ve bilgileri sağlayarak verimliliği artırabileceğini göstermektedir. Ayrıca, çalışma, motivasyonun ve iş memnuniyetinin, üretken bir iş yerinin vazgeçilmez bileşenleri olduğunu vurgulamaktadır. Libya'daki Tarım Bakanlığı'na, özellikle Janzour Belediyesi'ne odaklanarak, çalışma, kaynak kısıtları ve kurumsal zorluklarla karakterize edilen bağlamlarda etkili insan kaynakları uygulamalarını hayata geçirmenin zorlukları ve fırsatları hakkında içgörüler sunmaktadır. Eğitim, gelişim, motivasyon ve memnuniyetin kamu sektöründe verimliliği nasıl etkilediğine dair teorik anlayışa katkıda bulunmaktadır. Ek olarak, benzer ayarlarda politika yapıcılar ve yöneticiler için pratik sonuçlar sağlayarak, bu alanlara odaklanmanın çalışan verimliliğini önemli ölçüde iyileştirebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the profound effects of training, development, employee motivation, and satisfaction on employees' productivity within the Ministry of Agriculture in Libya, specifically within the Janzour Municipality, aiming to shed light on the pivotal role these human resource management practices play in enhancing organizational performance in the public sector. The study adopts a quantitative approach, employing regression analysis to scrutinize the relationship between these variables and employee productivity, thereby providing empirical evidence from an industry often overlooked in academic investigations. The findings reveal significant positive correlations between training, development, employee motivation and satisfaction, and productivity. Specifically, the results indicate that targeted training and development initiatives can improve productivity by equipping employees with the necessary skills and knowledge. Furthermore, the study underscores the importance of motivational and job satisfaction as indispensable components of a productive workplace. By focusing on the Ministry of Agriculture in Libya, specifically within the Janzour Municipality, the study offers insights into the challenges and opportunities of implementing effective human resource practices in contexts characterized by resource constraints and institutional challenges. It contributes to the theoretical understanding of how training, development, motivation, and satisfaction influence productivity in the public sector. Additionally, it provides practical implications for policymakers and managers in similar settings, suggesting that focusing on these areas can significantly improve employee productivity.