Örgütsel değişim yönetimi ve gıda sektöründe örgütsel değişim uygulamaları
Organizational change management and the applications of the organizational change in the food sector
- Tez No: 133776
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
99 ÖZET Hızlı teknolojik gelişmelerle global hale gelen dünyamızda“değişim”çağımızın temel belirleyicisi durumuna gelmiştir. Çağımızın en büyük özelliği hızlı ve sürekli bir değişim içerisinde bulunmasıdır. Geçmiş zamanlarda birkaç asırda meydana gelen değişmeler günümüzde birkaç yıla sığmaktadır. Bu baş döndürücü değişmeleri izlemek bile örgütler için büyük bir problem haline gelmiştir. Örgütler çevrelerinde meydana gelen bu hızlı değişmelere uygun hareket edebilme uğraşısı içine girmişlerdir. Günümüz çağdaş örgütleri; çevrelerindeki teknolojinin, yönetim tekniklerinin, ürünlerin, müşteri tercihlerinin vb pek çok faktörlerin sürekli ve hızlı değişimiyle karşı karşıyadırlar. Bu örgütler faaliyetlerine devam edebilmek, kendilerini geliştirebilmek ve rakipleriyle başedebilmek için çevrelerindeki değişimleri dikkatli izlemek ve gerekli değişiklikleri zamanında yapmak zorundadırlar. Dolayısıyla "örgütsel değişim2 konusu örgütlerin önünde çok önemli bir sorun olarak durmaktadır. Ancak günümüz rekabet ortamında başarılı olabilmek için örgütlerin sadece çevrelerine uyum sağlayabilmeleri yeterli değildir. Örgütlerin de çeşitli yeniliklere ve değişikliklere giderek çevreleri için değişim kaynağı olmaları gerekir. Bu aynı zamanda onların topluma karşı sosyal sorumluluklarının gereğidir. Yenilikçi ve değişime önem veren örgütler ülke ekonomisine de önemli oranda katkıda bulunurlar. Gelişmiş ülkelerin düzeyine çıkmaya çalışan ülkemiz açısından da örgütsel değişim büyük bir önem taşımaktadır. Örgütsel değişimin genel olarak ele alındığı bu tez çalışmasında araştırma kapsamına alınan uygulamanın temel amacı, örgütlerin yaptığı değişimleri ele alıp bu değişimleri örgütlerin ne derece başarıyla gerçekleştirip gerçekleştiremediklerini incelemektir. Araştırmaya konu olan gıda sanayi, ülkemizin geniş bir sahasında istihdam sağlaması, tabi kaynakların açısından önemli bir sanayi sektörüdür. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı çağımızın gerisinde kalmamak için diğer sektörlerde olduğu gibi100 gıda sektöründe de değişimlere ayak uydurulması, yeniden yapılanma ve rekabette güçlenmek amacıyla yeni önlemler alınmalıdır. Araştırmanın geneline bakıldığında yöneticilerin bazı konularda başarılı, bazı konularda da zayıf olduğu görülür. İşgörenlerin değişimle ilgili fikir, düşünce ve tepkileri değişime yeni bir görüş açısı kazandırabilir. Burada önemli nokta, değişimin uygulayıcıların fikirlerinden de yararlanılabileceğini yöneticilerin rahatlıkla kabul etmesidir. Yöneticilerin ihmal ettikleri insan unsurunu biraz daha ciddiye olmaları, bu konuya daha fazla eğilmeleri gerekmektedir. Değişimin başarıyla gerçekleşmesi işgörenlerin bu değişime samimiyetle inanmalarına bağlıdır. Bunun için yöneticiler işgörenleri ikna etmek için gerekli çaba ve zamanı harcamaktan çekinmemelidirler. Değişimle ilgili bütün bireylerin eğitim ve geliştirme ihtiyaçları giderilmeli, yeni değer ve davranışları ortaya çıkarmak için eğitim mutlaka sağlanmalıdır. Örgütsel değişimi gerçekleştirmek amacıyla başta insanlar olmak üzere çevresel değişkenleri, parasal kaynakları, donamı, hammaddeyi, yardımcı malzemeleri, zaman ve vizyonu birbiriyle uyumlu, verimli ve etken kullanabilmeye yönelik kararlar alma ve uygulatma süreçlerinin bileşeni olarak tanımlayabileceğimiz değişim yönetimi kavramının getirilerini şu şekilde özetlemek mümkündür: Değişimin yıkıcı ve -olumsuz etkilerini minimize etmek, yapıcı ve olumlu etkisinden yararlanmak, işgörenlerin motivasyon ve iş tatmini oranlarını arttırmak, daha verimli ve etken bir örgüt yaratmak, rekabet avantajı elde etmek. Değişimle başetmek için herşeyden önce değişime duyarlı hale gelmek ve değişimi algılayabilmek gerekir, değişimi uygulamak, değişim güçlerini ve kaynaklarını harekete geçirmek, değişimi yaşam biçimimize entegre etmek gerekecektir.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY Change has become the main determinant in our era in our world which has become global with the rapid technological changes. The most significant characteristic of our era is the rapid and constant change that is occurring. Changes occurring in several centuries in the past are now realized in several years. Even observation of said changes has become a major problem for the organizations. The organizations are in an effort to keep up with said rapid change that is occurring around them. The modern organizations of today are constantly faced with the constant and rapid changes in numerous factors such as technology, management, techniques, products, customer preferences etc. Said organizations are forced to observe the changes occurring around them in a cautious manner and to make the necessary changes in a timely manner in order to continue their activities, to develop themselves ad to the compete with their rivals. Thus, the issue of“organizational change”remains as a significant problem that faces the organizations. However, compatibility with the environment is not sufficient for the success of the organizations in today's environment of competition. Organizations must constitute a source of change for their environment by application of renovations and changes. This is at the same time the responsibility of the organizations against the community. Innovative organizations that give significance to change provide a major contribution to the economy of the country. Organizational change is also of importance for our country which is striving to reach the level of developed countries. The basic objective of the application included into the study within the scope of this thesis, which examines the organizational change in a general manner, is to discuss the changes realized by the organizations and to examine the level of success acquired in said changes. Food industry, which is the subject of this study, constitutes an important industrial sector in terms of provision of employment in a broad area in pour country, ensuring102 utilization of natural resources and acquisition of foreign currency by the country. As it is the case in other sectors in an era of rapid change, the food sector needs to apply new measures in order to keep up with the changes, achieve reconstruction and to gain a better competitive power. When the study is examined in a general manner, it is seen that the managers are successful in certain fields and weak in other fields. The ideas, thoughts and reactions of the employees towards changes may provide a new point of view for the change. The important factor is that the managers are ready to accept that the ideas of those who shall apply the changes can be used also. The managers need to take the human element, which is neglected, more seriously and focus on this issue in a more concentrated manner. Success of the change is contingent on the belief of the employees towards the change in a sincere manner. In order to achieve this, the employers must not abstain from exerting efforts and time to convince the employees. The training and development requirements of all individuals related with the change must be fulfilled and training must be provided to form new values and behaviors. One can summarize the outputs of the concept of change management, which can be defined as a component of the decision making and implementation processes aiming at compatible, productive and effective use of people, environmental variables, financial sources, equipment, raw material, auxiliary materials, time and vision so as to realize the organizational change, as follows: Minimization of the destructive and negative impacts of change, benefiting from the constructive and positive effect thereof, improvement of the motivation and work satisfaction of the employees, creation of a more productive and effective organization, and achieving the advantage in competition.103 Sensitivity towards change and detection of the changes are necessary in order to overcome the changes. One needs to apply the changes, stimulate the power and resources of change and integrate the change into their life style.