Bir sıkıştırma ile ateşlemeli motorda havacılık yakıtı (JET A-1)–dizel–biyoyakıt karışımları kullanımının enerji, ekserji, ekonomik ve çevresel yönden deneysel araştırılması
Experimental investigation of energy, exergy, economic and environmental aspects of using aviation fuel (JET A-1)-diesel-biofuel blends in a compression ignition engine
  1. Tez No: 935127
  2. Yazar: ALPER GÖRKEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Energy, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkelerin enerji ihtiyaçlarının büyük çoğunluğunu petrol kaynaklı ürünler oluşturmaktadır. Her geçen gün artan enerji ihtiyacı ve buna rağmen petrol bazlı yakıtların her alanda halen kullanılması ile yakın gelecekte petrolün önemli düzeyde azalacağı öngörülmektedir. Bu sebeple petrol ürünlerine yönelik alternatif yakıt ihtiyacı düşüncesi zorunlu hale gelmektedir. Ülkemizin biyokütle potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, atık bitkisel yağlardan elde edilen biyodizelin belirli oranlarda diğer yakıt türleri ile karıştırılarak en uygun yakıt tipinin seçimi ve kullanımı, dışa bağımlılığı belirli oranda azaltarak hem ekonomik açıdan kazanç sağlamakta hem de önleyici yaklaşımla ülkemizin olağanüstü durumlarda karşı karşıya kalabileceği olumsuz durumlara hazırlık olacaktır. Bu çalışmada, JET A-1, Dizel ve Biyodizel yakıtları, hacimsel olarak belirli oranlarda karıştırılarak sabit devirde (1500 d/d) ve değişken yük şartlarında (%25, %50, %75 ve %100) sıkıştırma ile ateşlemeli motorda test edilmesinden sonra enerji ve ekserji analizleri uygulanmıştır. Çıkan sonuçlara göre; ham petrol kökenli yakıtlara biyoyakıt ilavesiyle enerjetik ve ekserjetik olarak motorun daha verimli çalıştığı, egzoz gazı emisyonlarında gözle görülür düşüş gerçekleştiği görülmüştür. Ekonomik ve çevresel analizlerin uygulanması sonucunda ise %50 dizel-%50 biyodizel yakıt karışımının en çevreci ve ekonomik yakıt olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of countries' energy costs consist of products produced from oil. With energy consumption increasing day by day and despite the availability of oil-based fuels in every field, it is predicted that oil will decrease significantly in the near future. For this reason, alternative fuel consumption for petroleum products becomes mandatory. Considering the biomass potential of the body, the selection and use of the most appropriate fuel type by mixing biodiesel obtained from waste oils with other fuel types in certain proportions will provide both economic gain and preparation in the changed certain proportions. This effective, JET A-1, Diesel and Biodiesel fuels are mixed in certain volumetric proportions and tested in an engine operated with compression at constant speed (1500 rpm) and variable load conditions (25%, 50%, 75% and 100%). Energy and exergy analyzes are carried out. According to the amount released; With the addition of biofuel to crude oil fuels, the engine worked more efficiently in terms of energy and exergetics, and visible decreases were observed in exhaust gas emissions. The results of economic and efficiency analysis show that 50% diesel-50% biodiesel fuel mixture is the most environmentally friendly and economical fuel.