Appraising the relevance of history teaching: A study of Nigeria
Tarih öğretiminin uygunluğunun değerlendirilmesi: Nijerya üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 935129
  2. Yazar: EYESAN ORIGHMISAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR BİLİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada tanımlayıcı istatistikler kullanılmış ve güvenirlik ölçekleri belirlenmiştir. Dağıtım çarpıktı; Nijerya'daki okulların tarih konularına yönelik ihmaline ilişkin öğretmen adaylarının algılarına ilişkin demografik değişkenleri değerlendirmek için Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Tarih öğretiminin ve ulusal politikanın tarih öğretimiyle ilgisini değerlendirmek ve Nijerya'daki okulların tarih konularına yönelik ihmalini tahmin etmek için çoklu regresyon analizi kullanıldı. Nijerya'da tarih öğretimine engel olan diğer faktörleri değerlendirmek için Ki-kare bağımsızlık testi kullanıldı. Tüm analizlerde SPSS, sürüm 20.0 ve Jamovi 1.6 kullanıldı. Tüm testler için p < 0,05 anlamlıydı. Bulgular, Nijerya'da öğretmen adaylarının tarih konularının ihmaline yönelik algılarının, hükümetin çok az ilgi gösterdiğini, bunun da ilgi eksikliğine yol açtığını ve ayrıca öğretmen adaylarının tarih öğretiminin uygunluğuna ilişkin algılarının şunu gösterdiğini bulundu: Nijerya eğitiminde tarih öğretiminin önemli olduğu. Eğitim politikasındaki tutarlılık eksikliği ve kötü uygulama, tarih öğretiminin ölmesine yol açtı. Bulgulara dayanarak Nijerya tarihinin korunması için hükümet politikalarının gözden geçirilmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
This research used descriptive statistics, and reliability scales were determined. The distribution was skewed; the Kruskal-Wallis H test was used to evaluate demographic variables on the perceptions of pre-service teachers on the negligence of schools in Nigeria toward history subjects. To assess the relevance of teaching history and national policy on the teaching of history and predict the negligence of schools in Nigeria toward history subjects, multiple regression analysis was used. To assess other factors militating against the teaching of history in Nigeria, the Chi-square test of independence was used. All analyses used SPSS, version 20.0, and Jamovi 1.6. For all the tests, p < 0.05 was significant. The finding showed that the perception of pre-service teachers toward the negligence of history subjects in Nigeria proved that the government paid little attention, which resulted to lack of interest, and also the pre-service teachers' perceptions on the relevance of history teaching indicate that history teaching is relevant in Nigerian education. The lack of consistency in educational policy and poor implementation led to the dying of history teaching. Based on findings, it recommended that government policies be reviewed for the preservation of Nigerian history.