Baz istasyonları bakım personeli çizelgeleme için hedef programlama model önerisi
Goal programming model proposal for base station maintenance personnel scheduling
- Tez No: 935132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET ALAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Alıcı, verici ve güç ünitelerinden oluşan kabin ile sinyalleri yaymak için kule, direk, çatı, bina yüzeyleri vb. yerlere kurulan anten ve çanak ünitelerinden meydana gelen mobil cihazlar ile haberleşmeyi sağlayan baz istasyonları sistemleri, mobil cihazlarla iletişim sağlamak amacıyla kurulmakta ve kullanılmaktadır. Baz istasyonlarının kapsama alanında olmayan veya çalışmayan yerlerde mobil iletişim kurmak mümkün değildir. Baz İstasyonu yoğun kullanımlar sonucunda ortaya çıkan aktif arızaların oluşumunu engellemek için rutin bakımları zamanında yapılmalıdır. Bakımı yapılmayan baz istasyonları şebeke kalitesini düşürerek haberleşmeyi büyük ölçekte etkilemektedir. Bakımları yapılacak baz istasyonları Türkiye'nin tüm illerinde bulunmaktadır. Bulunduğu ilin nüfus ve yerleşim alanı büyüklüğüne bağlı olarak sayısı değişen baz istasyonları için ekip planlaması son derece önemlidir. Bakım müdahalelerine belirlenen personel sayısı ve personellerin özel durumları göz önüne alınarak matematiksel model oluşturulmuştur. Çizelgelemede personellerin eşit miktarda yol alarak ve eşit miktarda iş yükü ile illerde bulunan cihazların bakımlarının tamamlanması hedeflenmiştir. Ayrıca evli bireylerin yakın mesafedeki illere görevlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma sonucuna ek olarak personellerin yaz veya kış aylarındaki atanacakları iller, olası sağlık sorunu durumlarındaki atamalar ve personellerin gittikleri bölgelerin sürekli aynı kalmaması için çeşitli senaryolar kurularak çözümlenmesi yapılmıştır. Matematiksel model IBM Ilog Cplex Optimization Studio programı ile çözülerek personel çizelgeleri elde edilmiştir. Böylece baz istasyonlarının planlanan bakım süreleri aksatılmadan personel atamaları sağlanarak, oluşabilecek olası arızaların ve sorunların önüne geçilmiş olunacaktır. Personele dengeli iş yükü ataması ile de verimlilik ve memnuniyetinin artırılması çalışmada hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Towers, poles, roofs, building surfaces, etc. to spread signals with the cabin consisting of receiver, transmitter and power units. Base station systems, which enable communication with mobile devices, consisting of antenna and dish units installed in places, are established and used to communicate with mobile devices. It is not possible to establish mobile communication in places where base stations are not within range or do not work. Routine maintenance of the Base Station should be carried out on time to prevent active malfunctions that occur as a result of intensive use. Unmaintained base stations affect communication on a large scale by reducing network quality. The base stations to be maintained are located in all provinces of Turkey. Team planning is extremely important for base stations, the number of which varies depending on the population and residential area size of the province. A mathematical model was created taking into account the number of personnel determined for care interventions and the special conditions of the personnel. In the scheduling, it is aimed to complete the maintenance of the devices in the provinces with the equal distance of the personnel and the equal amount of workload. It is also aimed to assign married individuals to nearby provinces. In addition to the results of the study, various scenarios were created and analyzed to ensure that the provinces where the personnel would be assigned during the winter months, appointments in case of possible health problems, and the regions where the personnel went would not always remain the same. Personnel schedules were obtained by solving the mathematical model with the IBM Ilog Cplex Optimization Studio program. In this way, possible malfunctions and problems that may occur will be prevented by assigning personnel without disrupting the planned maintenance periods of the base stations. The aim of the study is to increase productivity and satisfaction by assigning a balanced workload to the staff.