Vajinal yolla doğum yapan kadınlarda obstetrik şiddet ile anne-bebek bağlanması arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between obstetric violence and mother-infant bonding in women who gave birth vaginally
  1. Tez No: 935155
  2. Yazar: EZGİ YAREN BOZKURT ÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Araştırmada vajinal doğum yapan kadınlarda obstetrik şiddet ile anne-bebek bağlanması arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ilişki arayıcı tipte tasarlanan bu araştırma, Ekim 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında Tokat il merkezindeki gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, postpartum ilk 40 gün içerisinde canlı vajinal doğum yapmış ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan kadınlar dâhil edilmiştir. 95 güven aralığında ve %5 örnekleme hatası ile hesaplanan örneklem büyüklüğü 264 olarak belirlenmiş ve çalışmaya 267 kadın katılmıştır. Veriler, katılımcılara uygulanan“Tanıtıcı Bilgiler Veri Formu”,“Obstetrik Şiddet Ölçeği (OŞÖ)”ve“Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ)”ile çevrimiçi toplanmıştır. Bilimler Araştırmaları Etik Kurul izni alınmıştır. Toplanan veriler bilgisayarda değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmamıza katılan kadınların Obstetrik Şiddet Ölçeği puan ortalaması 18.78±14.98, Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği toplam puan ortalamaları 1.95±2.43 olarak bulunmuştur. Obstetrik şiddet düzeyindeki artışın, anne-bebek bağlanmasının zayıflaması ile ilişkili olduğu, şiddete maruz kalan kadınların daha düşük bağlanma düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the relationship between obstetric violence and mother-infant bonding among women who had vaginal deliveries. Materials and Methods: Designed as a descriptive, cross-sectional, and correlational study, the research was conducted in the city center of Tokat between October 2024 and January 2025. The study included women who had a live vaginal birth within the first 40 days postpartum and voluntarily agreed to participate. With a 95% confidence interval and 5% margin of error, the sample size was calculated as 264, and 267 women were included in the study. The data were collected online with the“Descriptive Information Data Form”,“Obstetric Severity Scale (OSS)”and“Mother-Infant Attachment Scale (MIAS)”. The permission of the Ethics Committee for Research in Sciences was obtained. The data collected were evaluated on the computer. Results: The mean Obstetric Violence Scale score of the participants was 18.78±14.98, and the mean Mother-Infant Bonding Scale score was 1.95±2.43. An increase in obstetric violence was found to be associated with weaker mother-infant bonding; women exposed to higher levels of violence had lower bonding scores.