Yerel yönetimlerde tam maliyet tarifesi hesaplamasına ilişkin sürecin değerlendirilmesi
Evalution of the process regarding the calcuation of full cost tariff in local governments
  1. Tez No: 935154
  2. Yazar: VOLKAN BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİMAN ÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, yerel yönetimlerin çevresel altyapı hizmetlerinde (özellikle atık su arıtma ve katı atık bertarafı) tam maliyet tarifesi yaklaşımının önemini ve uygulanabilirliğini nicel veriler ışığında incelemektedir. Araştırmada, 2020-2024 dönemine ait resmî istatistikler, bakanlık raporları ve belediyelerin faaliyet raporlarından derlenen sayısal bulgular kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, tam maliyet tarifesinin altyapı yatırımlarının finansal sürdürülebilirliği ve çevresel koruma arasında sağlam bir köprü işlevi gördüğünü göstermektedir. Genel olarak bulgular, yerel yönetimlerin atık su ve katı atık hizmetlerinde tam maliyet tarifesi yaklaşımını benimsemeleri sayesinde hem ekonomik istikrar hem de çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine daha kolay ulaşabildiklerini göstermektedir. İklim değişikliği, enerji fiyatları ve nüfus artışının getirdiği ek maliyetler, çalışmada ele alınan nicel verilerle tarifeye yansıtıldığında, uzun vadede altyapı yatırımlarının sürekliliği ve kalitesi güvence altına alınmaktadır. Çalışma, tam maliyet tarifesinin, ekonomik rasyonalite ile çevresel korumayı dengeleyen stratejik bir araç olduğunu nicel verilerle destekleyerek ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the importance and applicability of the full cost tariff approach in local governments' environmental infrastructure services (especially wastewater treatment and solid waste disposal) in light of quantitative data. The study utilizes quantitative findings compiled from official statistics, ministry reports and municipal activity reports for the period 2020-2024. The results show that the full cost tariff serves as a solid bridge between the financial sustainability of infrastructure investments and environmental protection. Overall, the findings suggest that local governments can more easily achieve both economic stability and environmental sustainability goals by adopting a full cost tariff approach in wastewater and solid waste services. When the additional costs of climate change, energy prices and population growth are reflected in tariffs with the quantitative data discussed in the study, the sustainability and quality of infrastructure investments are ensured in the long run. The study demonstrates that full cost tariffs are a strategic tool that balances economic rationality with environmental protection, supported by quantitative data.