Sanal gerçeklik tabanlı ciddi oyun kullanımının inşaat mühendisliği öğrencilerinin uygulama öğrenimi becerileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of virtual reality-based serious games on the applied learning skills of civil engineering students
  1. Tez No: 935156
  2. Yazar: EDİZ BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İnşaat mühendisliği öğrencilerine verilen uygulamalı eğitimin yetersizliği, mezunların sektöre gerekli pratik becerilerden yoksun başlamasına yol açmaktadır. Geleneksel yöntemlerin sınırlılıkları ve uygulama temelli araçların zorlukları, eğitimde VR gibi yenilikçi çözümlere duyulan ihtiyacı artırmıştır. Bu çalışmada, ciddi oyun tabanlı VR uygulamasıyla öğrencilere proje okuma becerisi ve konut tipi yapıların kaba inşaat süreçlerine dair bilgi kazandırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 316 katılımcıdan (öğretim elemanı, sektör çalışanı, öğrenci) anket verileri toplanmış ve analiz sonuçları, öğrencilerin statik proje okuma ve inşaat yapım aşamalarında daha fazla bilgi ve beceriye ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Seçilen proje SketchUp'ta 3B modellenmiş, Blender ile optimize edilmiş ve Unreal Engine'da sanal şantiye ortamı oluşturularak senaryoya uygun etkileşimli bir VR oyunu geliştirilmiştir. Oyun 51 öğrenci ve 11 öğretim üyesiyle test edilmiştir. Sonuçlar bu tez çalışmasında geliştirilen VR tabanlı ciddi oyunun öğrencilerin statik proje okuma ve yapım aşamalarını öğrenmede etkili bir araç olarak kullanılabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The insufficiency of practical training provided to civil engineering students results in graduates entering the industry lacking essential hands-on skills. The limitations of traditional methods and the challenges associated with practice-based tools have increased the need for innovative solutions such as virtual reality (VR) in education. This study aims to enhance students' project reading skills and their understanding of the rough construction phases of residential buildings through a VR-based serious game. In this context, survey data were collected from 316 participants, including faculty members, industry professionals, and students. The analysis results indicated that students require further knowledge and skills in structural project interpretation and construction processes. The selected project was modeled in 3D, optimized and a virtual construction site environment was created in Unreal Engine to develop an interactive VR game aligned with the training scenario. The game was tested with 51 students and 11 faculty members. The findings demonstrated that the VR-based serious game developed in this study is an effective tool for improving students' structural project reading skills and understanding of construction phases.