Zirkonyum çekirdeğinin A=90-108 çift-çift izotopları için deformasyonun Isgmr üzerine etkisinin Qfam ile incelenmesi
Investigation of the deformation effect on the Isgmr for even-even A=90-108 zirconium isotopes via Qfam
- Tez No: 935164
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Atom çekirdeklerinin taban durumunun ve dinamik özelliklerinin açıklanmasında relativistik enerji yoğunluk fonksiyonları (REDF) günümüzde teorik nükleer yapı hesaplamalarında yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında çekirdeğin kollektif uyarımlarını incelemek için REDF'e dayalı Kuazi Sonlu Genlik Metodu (QFAM) kullanılmıştır. Bu metot çerçevesinde, çift-çift 90-108^Zr çekirdek izotop zinciri boyunca değişmekte olan nükleer şeklin ve nötron fazlalığının İzoskaler Dev Monopol Rezonans (ISGMR) üzerine etkisi incelenmiştir. Zr izotop zincirinde nükleer deformasyon arttıkça, ISGMR'nin ikili bir yapı sergileme eğiliminde olduğu gösterilmiştir. Bu ikiye yarılmanın sebebi olarak görülen ve prolate deformasyona sahip çekirdeklerde ISGMR'nin düşük enerjide ortaya çıkan pikin, İzoskaler Dev Kuadrupol Rezonansın (ISGQR) K=0 dalı ile eşleşmesi gösterilmiştir. Buna ek olarak düşük enerjideki izoskaler monopol şiddetinin nötron artışıyla büyüdüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Relativistic energy density functions (REDF) are widely used in theoretical nuclear structure calculations in order to explain the ground state and dynamic properties of atomic nuclei. In this thesis, the Quasi Finite Amplitude Method (QFAM) based on REDF is used to investigate the collective excitations of the nucleus. Within the framework of this method, the effects of the nuclear shape and neutron excess, which change along even-even the 90-108^Zr isotopic chain, on Isoscalar Giant Monopol Resonance (ISGMR) are investigated. As a result of nuclear deformation, it is found that ISGMR exhibits a dual structure. The reason for this splitting is shown to be the coupling of the low energy peak of ISGMR with the K=0 branch of Isoscalar Giant Quadrupole Resonance (ISGQR) in prolate nuclei. In addition, it has been shown that the low energy part of isoscalar monopol strength peak grows with increasing neutron number.