Depicting Domestic Violence in Season of Migration to the North By Al-Tayeb Salih, the Road to Chandibole By Marie Gerrina Louis and The Girl on the Train By Paula Hawkins
Kuzeye Göç Mevsiminde aile içi şiddeti anlatan Al-Tayeb Salih, Chandibole'ye Giden Yol Marie Gerrina Louis ve Trendeki Kız Paula Hawkins
- Tez No: 935165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gerek gerçek hayatta gerekse edebiyatta aile içi şiddet konusu her zaman aile içinde kalması gereken, açıkça konuşulmasının yakışıksız olacağı özel bir konu olarak görülmüştür. Ancak son birkaç on yılda bu kavram kökten değişti ve feminizmin ve eşit insan haklarının etkisiyle kadınlar aile içi şiddeti konuşmaya başladı. Benzer şekilde kuruluşlar bu tür suiistimallerin izini sürmeye başlarken, birçok hükümet bunu suç sayıyor. Bu durum edebiyata da yansımış, romancılar ve oyun yazarları bu baskıyı gündeme getirmiş, farklı kültürlerden pek çok edebi eserde alışılagelmiş bir tema haline gelmiştir. Sonuç olarak bu tez, üç farklı kültüre ait üç romanda aile içi şiddetin varlığını ve tezahürünü araştırıyor: Sudanlı Al-Tayeb Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi, Malezyalı Marie Gerrina Louis'in Chandibole'ye Giden Yol ve İngiliz Paula Hawkins. ' Trendeki Kız - bu çalışmalarla ilgili bilimde şimdiye kadar kapatılmamış bir boşluğu doldurmak için. Bu çalışmanın temel amacı, istismarcı ilişkilerdeki güç dinamiklerinin karmaşıklığını ve kadınların şiddete tepkilerini gözlemleyerek bu romanlardaki aile içi şiddetin dinamiklerini incelemektir. Kırsal Sudan, çok kültürlü Malezya ve gelişmiş İngiltere arasındaki kültürel farklılıklara bakılmaksızın. Metinlerde açıkça görülen istismar türlerini incelemek amacıyla çerçeve esas olarak aile içi şiddete ve McCue'nun istismar türlerine ilişkin feminist bakış açısından alınmıştır. Bu nedenle çerçeve, mağdurların ve şiddet uygulayanların sunumunu belirlemek amacıyla Walker'ın Mağdurun Özelliklerini ve Duluth'un Güç Döngüsü Modelini de içermektedir. Seçilen edebi eserlerde kadınların istismarcılarıyla nasıl başa çıktıklarını göstermek için Sunder Rajan'ın faillik ve direniş teorisine de yer veriliyor. Araştırma bulguları, aile içi şiddetin coğrafi ve zamansal sınırları aşan yaygın bir sosyal sorun olduğunu göstermektedir. Üç romancı, ataerkilliğin hâlâ egemen olduğunu ve kadınların hâlâ fiziksel, duygusal ve cinsel açıdan istismara uğradığını, bunun da onların sosyal, ekonomik ve psikolojik refahı üzerinde ciddi etkiler bıraktığını ileri sürüyor. Ayrıca bu tez, kadın karakterlerin aile içi şiddete farklı şekillerde tepki verdiğini göstermektedir; tepkileri tam teslimiyetten radikal direnişe kadar dalgalanıyor.
Özet (Çeviri)
Whether in real life or in literature, the issue of domestic violence had always been seen as a private matter that should be kept within the family and that it would be indecent to openly talk about. However, this concept has radically changed in the last few decades and women, under the influence of feminism and equal human rights, started to talk about domestic violence. Similarly, organizations have started tracing such abuse while many governments included it as a criminal act. This has been reflected on literature as novelists and playwrights have raised this oppressiveness, thus becoming a usual theme in many literary works from different cultures. This thesis, consequently, investigates the presence of domestic violence and its manifestation in three novels from three different cultures – namely the Sudanese AlTayeb Salih's Season of Migration to the North, the Malaysian Marie Gerrina Louis's The Road to Chandibole and the British Paula Hawkins' The Girl on the Train – in order to bridge a hitherto unabridged gap in the scholarship on these works. The main objective of this study is to examine the dynamics of domestic violence in these novels by observing the complexities of power dynamics in abusive relationships and women's responses to violence. Regardless of cultural differences between rural Sudan, multi-cultural Malaysia, and advanced England. The framework is drawn from mainly the feminist lens of domestic violence and McCue's types of abuses in order to study the types of abuses evident in the texts. As such, the framework includes also includes Walker's Characteristics of a Victim, and Duluth's The Power Cycle Model in the attempt to identify the presentation of victims and the batterers. Sunder Rajan's theory of agency and resistance is also included to show how women in the chosen literary works have dealt with their abusers. The research findings show that domestic violence as a pervasive social issue that transcends geographical and temporal boundaries. The three novelists assert that patriarchy is still dominant and women are still abused physically, emotionally, and sexually, which leaves grave impact on their social, economic, and psychological wellbeing. Furthermore, this dissertation shows that women characters react to domestic violence in different ways; their response fluctuates from total submission to radical resistance