Financial inclusion in Africa: Does religion matter?
Afrika'da finansal kapsayıcılık: Din önem arz eder mi?
- Tez No: 935199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BURCU UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Maliye, Religion, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Birçok bireyin finansal hizmetlere erişiminin olmadığı Afrika'da, kapsayıcı finansal sistemler oluşturmak büyük bir önceliktir. Bu çalışma, Afrika ülkelerinde dinin finansal katılımı nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Din, pek çok Afrikalı birey için önemli olup onların değer yargılarını ve ekonomik davranışlarını etkilemektedir. Bu çalışmada 2021 yılı Dünya Bankası Küresel Findex Veritabanı verileri, 40 Afrika ülkesine odaklanarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz Stata kullanarak yapılmış, hesap sahipliği ve finansal katılımın önündeki engeller gibi faktörler araştırılmıştır. Bulgularımız, özellikle Müslüman ağırlıklı ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerde hesap sahipliğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla bu bulgular, özellikle İİT üyesi ve Müslüman ağırlıklı ülkelerde, İİT dışı ve Müslüman azınlık ülkelerdekine kıyasla daha fazla olarak, hesap sahibi olmamada dini sebepleri öne süren bireyler için dini inançlar ile finansal davranışlar arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, İslami finans kurumlarının varlığının, resmi finansal hesap sahipliğini artırıcı yönde etkilediği ve bu durumun, Afrika'daki Müslüman çoğunluklu ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde finansal katılımı artırmaya yönelik potansiyel bir yol olduğu gözlemlenmiştir. Bu etkiyle birlikte Afrika'da, fon eksikliği ve finansal kurumlara duyulan güven eksikliği gibi daha büyük engellerin de varlığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, Afrika'da finansal katılımı teşvik etmek için din ve sosyoekonomik durum gibi faktörler dikkate alınarak tasarlanması gerektiği düşünülen özel müdahalelere olan ihtiyacın altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Africa, where many people lack access to financial services, creating inclusive financial systems is a top priority. This study investigates how religion affects financial inclusion in African countries. Religion is important to many Africans and influences their values and economic behaviours. We analysed data from the World Bank Global Findex Database in 2021, focusing on 40 African countries. Using Stata to carry out the statistical analysis, we investigated factors like account ownership and barriers to financial inclusion. Our findings revealed statistically significant differences in account ownership especially in Muslim-majority and OIC member states. This therefore suggests that there is a link between religious beliefs and financial behaviours, especially in among individuals in OIC and Muslim-majority countries who cite religious reasons for not having an account more than those in non-OIC and Muslim-minority countries. We also observed that the presence of Islamic finance institutions positively impacts formal financial account ownership, indicating a potential avenue for enhancing financial inclusion in Muslim-majority and OIC member countries in Africa. Alongside this significance, we also found that even higher barriers such as lack of funds and trust in financial institutions remain in Africa. This highlights the need for tailored interventions to promote financial inclusion in Africa, considering factors like religion and socioeconomic status.