Spontan ve IVF ikiz gebeliklerde uterin arter doppler değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of uterine artery doppler indices in spontaneous and IVF twin pregnancies
- Tez No: 935244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ ÖZALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: İkiz gebelikler, artmış fetomaternal komplikasyon riskleri nedeniyle yüksek riskli gebelik olarak değerlendirilir. Bu çalışmada, Spontan ve IVF ikiz gebelik gruplarında uterin arter pulsatil indeks (UtA PI) değerleri karşılaştırılarak uteroplasental dolaşım farklılıklarının orataya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu değerlendirmenin ikizlerde, gebelik takibi ve gebelik komplikasyonlarının öngörülmesine fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, hastanemize başvuran diamniyotik ikiz gebelik tanısı alan ve ek hastalığı olmayan toplam 76 gebe prospektif olarak dahil edildi. (54 spontan ve 22 IVF ikiz gebe). Olgularda transabdominal ultrasonografi ile UtA PI değerleri kaydedildi. Ayrıca, demografik bilgiler, laboratuvar değerleri, enoksaparin ve aspirin kullanımı, doğum ağırlıkları ve fetal ultrason bulguları kaydedildi. Intergrowth-21st referans eğrileri kullanılarak fetal ölçümler ve doğum ağırlığı gebelik haftasına göre gruplandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Twin pregnancies are classified as high-risk gestations due to their association with increased rates of maternal and fetal complications. In this article, we aimed to analyse the differences of uteroplasental circulation of spontaneous and IVF twin pregnancies by comparing pulsatile index of uterine artery. This assessment is considered to be beneficial for pregnancy monitoring and the prediction of complications in twin pregnancies. Materials and Methods: In this study, a total of 76 pregnant women diagnosed with diamniotic twin pregnancies and without comorbidities were prospectively enrolled (54 spontaneous and 22 IVF twin pregnancies). In these the UtA PI was measured through transabdominal ultrasonography. Also, demographical information, labaratory evaluations, usage of enoxaparin and aspirin, birth weight and fetal ultrasonographic findings were recorded. Fetal measurements and birth weights were classified by gestational age using the Intergrowth-21st reference charts.