Retinal ven tıkanıklığı sebebiyle takip edilen hastalarımızın uzun dönem takip ve tedavi sonuçları
Long-term follow-up and treatment results of our patients followed for retinal vein occlusion
- Tez No: 935243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK GÖRKEM ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma ile retinal ven tıkanıklığı tanısıyla izlenen hastaların uzun dönem tanı ve tedavi sonrası görsel ve anatomik sonuçları ve bu sonuçları etkileyen faktörlerin incelemesi amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışma Ocak 2017 ile Aralık 2024 yılları arasında Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi vasküler retina birimininde takipli hastalar dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, RVT tipi, sistemik hastalıklar, takiplerdeki en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), optik koherens tomografi ve fundus flöresein anjiografi bulguları, takiplerdeki göz içi basınç durumu, takip süreleri, argon lazer fotokoagülasyon durumu, yapılan enjeksiyon molekülleri ve sayıları ve geç dönemde ortaya çıkan komplikasyonlar açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 472 hastanın 472 gözü dahil edildi. Hastaların 244 (%51,71)'ü kadın, 228(%48,29)'i erkekti. Ortalama yaş 68,83±25,50, ortalama takip süresi 46,68±32,06 ay ve ortalama enjeksiyon sayısı 9,58±7,26 idi. En sık eşlik eden sistemik hastalık hipertansiyon idi. En çok yapılan enjeksiyon molekülü değişim öncesi tüm gruplarda bevacizumab, değişim sonrası ise Retinal ven dal tıkanıklığında ranibizumab, santral retinal ven tıkanıklığında ise aflibercept idi. Başlangıç ve sonuç en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(logMAR) retinal ven dal tıkanıklığında sırasıyla 0,91±0,53 ve 0,55±0,47; Santral retinal ven tıkanıklığında başlangıç ve final en iyi düzeltilmiş görme keskinliği sırasıyla 1,37±0,60 ve 0,96±0,62 idi. Retinal ven tıkanıklığı alt gruplarında başlangıç santral makula kalınlığı sırasıyla 499,74±162,02 μm ve 606,82±198,88 μm idi. Sonuç santral makula kalınlığı ise sırasıyla 334,71±124,54 μm ve 371,15±202,78 μm idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the long-term visual and anatomical outcomes of patients with retinal vein occlusion after diagnosis and treatment and the factors affecting these outcomes. Materials and Methods: This retrospective study included patients who were followed up in the vascular retina unit of Beyoğlu Eye Training and Research Hospital between January 2017 and December 2024. Demographic data, type of retinal vein occlusion, systemic diseases, best corrected visual acuity (BCVA), optical coherence tomography and fundus fluorescein angiography findings, intraocular pressure status, follow-up periods, argon laser photocoagulation status, injection molecules and numbers, and late complications were evaluated. Results: The study included 472 eyes of 472 patients. Of the patients, 244 (51.71%) were female and 228 (48.29%) were male. Mean age was 68.83±25.50 years, mean follow-up period was 46.68±32.06 months and mean number of injections was 9.58±7.26. The most common comorbid systemic disease was hypertension. The most common injection molecule was bevacizumab in all groups before exchange, ranibizumab in branch retinal vein occlusion and aflibercept in central retinal vein occlusion after exchange. Baseline and final best-corrected visual acuity (logMAR) were 0.91±0.53 and 0.55±0.47 for branch retinal vein occlusion, respectively; baseline and final best-corrected visual acuity (logMAR) were 1.37±0.60 and 0.96±0.62 for central retinal vein occlusion, respectively. Baseline central macular thickness in retinal vein occlusion subgroups was 499.74±162.02 μm and 606.82±198.88 μm, respectively. The final central macular thickness was 334.71±124.54 μm and 371.15±202.78 μm, respectively.