Atriyal yüksek hızlı atak tespit edilen hastalarda atriyal fiblasyon gelişim sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of atrial fibrillation development in patients with atrial high-rate attacks
- Tez No: 935252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ORHAN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF) en sık görülen sürekli aritmidir. İlerleyen yaş ile birlikte görülme sıklığı artmaktadır. AF'nin prevalansı %2-%4 arasındadır. Atriyal fibrilasyonda tanı ve tedavisi için geliştirilen yöntemlere rağmen kardiyak kökenli inme, morbidite ve mortalite artışına yol açan en önemli hastalıklardandır. Atriyal fibrilasyon iskemik inmelerin yaklaşık olarak %20'sinden sorumludur. Atriyal yüksek hızlı atak (atrial high rate episode, AHRE) implante edilebilir kardiyak elektronik cihazlar (CİED) tarafından algılanan atriyal taşiaritmileri ifade eder. AHRE tanımlamasında süre ve atriyal hız için net bir değer yoktur. Çalışmalarda kabul edilen AHRE süresi ve atriyal hızı değişkenlik göstermiştir. 2024 Avrupa Kalp Cemiyeti (ESC) atriyal fibrilasyon kılavuzunda atriyal hız ≥170/dk ve süre ≥ 5 dk olarak kabul edilmiştir. ARTESİA çalışmasında atriyal hız ≥175/dk ve süre ≥ 6 dk olarak kabul edilmiştir. TRENDS çalışmasında ise atriyal hız >175/dk ve süre ≥20 sn olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızdaki amacımız pil kontrolünde AHRE tespit edilen ve daha öncesinde oral antikoagülan tedavi almayan hastaların çalışmaya alınması ve çalışmaya alınan hastalarda sık takip (tanı anında ve sonrasında 3. 6. 9. 12. aylarda EKG, 3. 6. 9. 12. aylarda ritim holter) ile birlikte klinik atriyal fibrilasyon tespit edilmeye çalışılmıştır. Klinik atriyal fibrilasyon gelişimindeki etkenler incelenecektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza CİED ile AHRE tanısı koyulan 108 hasta çalışmaya dahil edildi. 3 hasta takipler esnasında exitus olmasında dolayı çalışmaya 105 hastayla devam edildi. Çalışmaya alınan hastalara 3, 6, 9 ve 12. Aylarda 24 saatlik ritim holter ve EKG taramaları yapıldı. Transtorasik ekokardiyografi ve demografik verileri kayıt altına alındı. 1 yıllık takip süresi sonunda klinik atriyal fibrilasyon gelişim sıklığına bakıldı. Bulgular: Çalışmamızda AHRE kabulü için AHRE süresi ≥20sn, AHRE hızı ≥170/dk olarak belirlendi. Çalışmaya alınan hastalar 1 yıl takip edildi. 1 yıllık takip sonunda %16,2 hastada klinik atriyal fibrilasyon geliştiği izlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atrial fibrillation (AF) is the most common sustained arrhythmia. Its prevalence increases with advancing age and is estimated to be between 2% and 4%. Despite advancements in diagnostic and treatment methods for atrial fibrillation, it remains one of the most significant conditions leading to increased morbidity, mortality, and cardioembolic stroke. AF is responsible for approximately 20% of ischemic strokes. Atrial high-rate episodes (AHRE) refer to atrial tachyarrhythmias detected by implanted cardiac electronic devices (CIEDs). There is no universally accepted threshold for the duration or atrial rate in the definition of AHRE. In various studies, the accepted AHRE duration and atrial rate have varied. The 2024 European Society of Cardiology (ESC) guidelines for atrial fibrillation define AHRE as atrial rate ≥170 bpm and duration ≥5 minutes. The ARTESiA study accepted atrial rate ≥175 bpm and duration ≥6 minutes, whereas the TRENDS study defined AHRE as atrial rate >175 bpm and duration ≥20 seconds. The aim of our study is to include patients in whom AHRE was detected during pacemaker check-ups and who were not previously on oral anticoagulant therapy. We attempted to detect clinical atrial fibrillation in these patients through frequent follow-ups (including ECG at diagnosis and at months 3, 6, 9, and 12, and rhythm holter monitoring at months 3, 6, 9, and 12). Factors influencing the development of clinical AF will be examined. Materials and Methods: A total of 108 patients diagnosed with AHRE via CIEDs were included in our study. The study continued with 105 patients due to 3 patient died during the follow up. Each patient underwent 24-hour rhythm holter monitoring and ECG scans at months 3, 6, 9 and 12. Transthoracic echocardiography and demographic data were also recorded. At the end of the one-year follow-up period, the incidence of clinical atrial fibrillation development was assessed. Results: In our study, AHRE was defined as an episode lasting ≥20 seconds with an atrial rate ≥170 bpm. The patients were followed for one year. At the end of the follow-up period, clinical atrial fibrillation was observed in 16,2 % of patients. In the group that developed atrial fibrillation, NT-proBNP levels were significantly higher (p=0.001). The mean CHA2DS2-VA score was also higher in the AF group compared to the sinus rhythm (SR) group (3.94±1.6 vs. 2.82±1.6, p=0.013). The left atrial diameter was greater in the AF group compared to the SR group (45.1±3.5 mm vs.