Sardunya türlerinin vejetatif çoğaltımında farklı ortam ve bitki büyüme düzenleyici uygulamalarının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different media and plant growth regulator applications on vegetative propagation of geranium species
- Tez No: 935278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA AKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada Pelargonium cinsine ait Sardunya türleri bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada kullanılacak sardunya çelikleri İzmir ili Balçova semtindeki İzmir Fidancılık firması üretim serasından alınmıştır. Çalışma BBD uygulamaları çeliklerin köklendirilmesi ve köklenmiş bitkilerde çiçeklenmenin teşvik edilmesi amacıyla 2 aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşama olarak, önceden hazırlanan Sardunya çeliklerinin köklendirilmesinde bitki büyüme düzenleyici olarak IBA içerikli Rhizopon'un 100 mg/lt ve 200 mg/lt olmak üzere 2 farklı dozu kullanılmıştır. BBD uygulamasını takiben çelikler, içerisinde perlit, torf ve perlit +torf karışımı olan 3 ayrı köklendirme ortamına dikilecektir. 3 yinelemeli olarak kurulacak denemede tekerrür başına 5 çelik kullanılacak ve deneme toplam 405 bitki ile gerçekleştirilecektir. Köklenmiş çelikler viyollerden saksılara şaşırtılarak sardunyaların 3- 4 yapraklı olduğu dönemde ikinci aşama olarak çiçeklenmenin teşvik edilmesi sağlanmıştır. Bunun için de 500 ppm, 1000 ppm ve 1500 ppm olmak üzere 3 farklı dozda 4 ayrı uygulama ile bitkilere yapraktan püskürtme şeklinde Cycocel (Chlormequat) verilmiştir. Köklenmiş bitkilerde; vejetatif boy, generatif boy, bitki eni, sürgün sayısı, çiçeklenme zamanı (gün), çiçek sayısı (adet) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Geranium species belonging to the Pelargonium genus were used as plant material. Geranium cuttings to be used in the research were taken from the production greenhouse of İzmir Fidancılık company in the Balçova district of İzmir province. The study was carried out in two stages with PGR (Plant Growth Regulators) applications for the purpose of rooting the cuttings and encouraging flowering in the rooted plants. As a first stage, two different doses of Rhizopon containing IBA, 100 mg/lt and 200 mg/lt, were used as a plant growth regulator in the rooting of previously prepared Geranium cuttings. Following PGR application, the cuttings will be planted in 3 separate rooting media containing perlite, peat and perlite + peat mixture. In the experiment, which will be set up in 3 repetitions, 5 cuttings will be used per repetition and the experiment will be carried out with a total of 405 plants. Rooted cuttings were transplanted from viols into pots to encourage flowering as the second stage, when the geraniums had 3 - 4 leaves. For this purpose, Cycocel (Chlormequat) was applied to the plants as foliar spraying in 4 separate applications at 3 different doses: 500 ppm, 1000 ppm and 1500 ppm. In rooted plants; vegetative height, generative height, plant width, number of shoots, number of spikes, flowering time (day), number of flowers (number) were determined.