Spastik hemiplejik serebral palsili çocuklarda alt ekstremite selektif motor kontrol ile geri yürüme arasındaki ilişki
Relationship between lower extremity selective motor control and backwalking in children with spastic hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 935277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ASENA SEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, hemiplejik Serebral Palsi tanılı çocukların alt ekstremite selektif motor kontrol, geri yürüme ve femoral anteversiyon açısını tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırmak ve hemiplejik Serebral Palsi tanılı çocuklarda alt ekstremite selektif motor kontrol, geri yürüme ve femoral anteversiyon açısı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 10-18 yaş arası Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemine göre seviye I-II, Modifiye Ashworth Skalasına göre alt ekstremite kas tonusu ≤2, İletişim Becerileri Sınıflandırma Sistemine göre seviye I-III, yaş ortalaması 13,75±2,97 yıl olan 20 hemiplejik Serebral Palsi tanılı çocuk ve tipik gelişim gösteren yaş ortalaması 13,70±2,92 yıl olan 20 çocuk dahil edildi. Alt ekstremite selektif motor kontrolü Alt Ekstremite Selektif Kontrol Değerlendirme Skalası ile, geri yürüme performansı 3 Metre Geri Yürüme Testi ile, kaba motor fonksiyonunun değerlendirilmesi Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü-66 ile ve femoral anteversiyon açısı Craig Testi ile değerlendirildi. Hemiplejik Serebral Palsi tanılı ve tipik gelişim gösteren çocukların alt ekstremite selektif motor kontrol, geri yürüme performansı ve femoral anteversiyon açısı karşılaştırıldığında anlamlı fark bulundu (p0,05). Bu çalışma sonucunda hemiplejik Serebral Palsi tanılı çocukların alt ekstremite selektif motor kontrol azaldıkça geri yürüme performansının azaldığı bulundu. Ayrıca hemiplejik Serebral Palsi tanılı çocuklarda yüksek femoral anteversiyon açısının alt ekstremite selektif motor kontrol ve geri yürüme performansını etkilemediği belirlendi. Bağımsız yürüyebilen hemiplejik Serebral Palsi tanılı çocukların alt ekstremite selektif motor kontrol ve geri yürüme değerlendirmesi yapılarak rehabilitasyon programının oluşturulması kaba motor fonksiyonlarında gelişme sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Alt ekstremite, Geri yürüme, Hemiplejik Serebral Palsi Selektif motor kontrol
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the lower extremity selective motor control, backward walking and femoral anteversion angle of children diagnosed with hemiplegic Cerebral Palsy with typically developing children and to determine the relationship between lower extremity selective motor control, backward walking and femoral anteversion angle in children diagnosed with hemiplegic Cerebral Palsy. The study included 20 children with hemiplegic Cerebral Palsy aged 10-18 years, level I-II according to the Gross Motor Function Classification System, lower extremity muscle tone ≤2 according to the Modified Ashworth Scale, level I-III according to the Communication Function Classification System, mean age 13.75±2.97 years, and 20 children with typical development, mean age 13.70±2.92 years. Lower extremity selective motor control was evaluated with the Lower Extremity Selective Control Assessment Scale, backward walking performance was evaluated with the 3-Meter Backwalk Test, gross motor function was evaluated with the Gross Motor Function Measurement-66, and femoral anteversion was evaluated with the Craig Test. A significant difference was found when lower extremity selective motor control, backward walking performance and femoral anteversion angle of children diagnosed with hemiplegic Cerebral Palsy and typically developing children were compared (p0.05). As a result of this study, it was found that children diagnosed with hemiplegic Cerebral Palsy had decreased backward walking performance as selective motor control of the lower extremities decreased. Additionally, it was determined that high femoral anteversion angle did not affect lower extremity selective motor control and backward walking performance in children diagnosed with hemiplegic Cerebral Palsy. Establishing a rehabilitation program by evaluating lower extremity selective motor control and backward walking in children diagnosed with Cerebral Palsy who can walk independently will provide improvement in gross motor functions. KEY WORDS: Backward walking, Hemiplegic Cerebral Palsy, Lower extremity, Selective motor control