80'ler Türkiye'sinde dini oluşumlar: Ribat dergisi çevresi örneği
Religious movements in Turkey in '80s: The case of Ribat circle
- Tez No: 935287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAKKI İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Ribat dergisi genel yapısı ile incelenmiştir. Derginin sayılarından yola çıkarak vermek istediği mesajlar analiz edilmiştir. İslamcılık üzerinden hareketle İslamcı bir dergi olan Ribat dergisi çevresinde; Abdullah Büyük ve diğer dergiye katkısı olan yazarların yazıları yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda şu bulgulara rastlanmıştır: İslamcılık yayın hayatı Türkiye'de 1900'lü yıllarda Sırat-ı Müstakim dergisi kurulmasıyla başlanmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra İslamcı dergilere kısıtlama gelmiş ve devlet kontrolü altında yayınlar yapılmıştır. Çok partili hayata geçişin meyveleri bu alanda İslamcı dergilere büyük kazanç sağlamıştır. Hızla artan faaliyet sahası dergilerin yayılmasına büyük olanak sağlamıştır. 80 darbesinin yaşanmasıyla bir süre hapis hayatı yaşayan Abdullah Büyük daha sonra İslam'ı anlatmak adına dergi kurmak için girişimlere başlamıştır. 1982 yılında yayınlanmaya başlayan Ribat dergisi“Her eve bir mektep”sloganı ile okuyucularla buluşmuştur. İnsanlara gerçek İslam'ı anlatmak ve tek ümmet olma bilinci kazandırılmak amaçlanmıştır. Toplumun içinde bulunduğu durumda bozuk olan temel yapılar İslam çerçevesinde düzenlenmeye çalışılmıştır. Bu alanda bugüne kadar 504 sayı vererek topluma faydalı olmaya çalışılmıştır. Derginin kesintisiz olarak yayın hayatına devam etmesi toplumun ona olan ilgisini gözler önüne sermektedir. Derginin kurucusu Abdullah Büyük insanlara faydalı olmanın yollarını aramıştır. Bu doğrultuda halkı bilinçlendirmek ve onların sesi olmak için konferanslar vermiş, yazılar ve kitaplar kaleme almıştır. Ribat dergisi bünyesinde insanlara faydalı olmak amacıyla birçok kurum açılmıştır. Farklı alanlarda hizmet veren dergi Müslümanların birlik ve beraberlik içinde yardımlaşarak yaşamaları amacı gütmektedir. Bu doğrultuda birçok yazar derginin kuruluşundan itibaren katkı sağlamaktadır. Bu yazılardan hareketle derginin genel muhtevasının tahlil edilmesi amaçlanmıştır. Yayın hayatına başladığı tarihten bugüne kadar bulunduğu dönemlerde din anlayışına etkileri incelenerek İslamcı bir derginin topluma katkılarının neler olduğunu belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the general structure of the Ribat magazine was analyzed. Based on the issues of the magazine, the messages it aimed to convey were examined. Through the lens of Islamism, the articles of Abdullah Büyük and other contributors to the magazine were interpreted. The research revealed the following findings: Islamic publishing in Turkey began in the 1900s with the establishment of Sırat-ı Müstakim magazine. After the declaration of the Republic, restrictions were imposed on Islamic magazines, and publications were made under state control. The transition to a multi-party system provided significant gains for Islamic magazines in this field. The rapidly expanding scope of activities facilitated the widespread distribution of magazines. After experiencing imprisonment during the 1980 coup, Abdullah Büyük later began efforts to establish a magazine to spread the message of Islam. In 1982, Ribat magazine was launched, with the slogan“One school in every home”to reach readers. The aim was to present the true Islam to people and raise awareness of the concept of a united ummah. Efforts were made to restore the broken foundational structures of society within the framework of Islam. So far, the magazine has published 504 issues, striving to benefit society. The uninterrupted continuation of the magazine's publication life demonstrates the public's interest in it. Abdullah Büyük, the founder of the magazine, sought ways to be of service to people. In this regard, he held conferences, wrote articles, and authored books to raise public awareness and serve as their voice. Within the framework of Ribat magazine, various institutions have been established to benefit the public. The magazine, which serves in different areas, aims to encourage Muslims to live in unity and cooperation. Many writers have contributed to the magazine since its establishment. The study aims to analyze the overall content of the magazine based on these articles. By examining its impact on the understanding of religion since its publication began, the study aims to determine the contributions of an Islamist magazine to society.