Nesnelerin interneti (oT) ağlarında hacimsel ddos saldırılarının tespitine yönelik derin öğrenme tabanlı bir model önerisi
A deep learning-based model proposal for detecting volumetric ddos attacks in internet of things (oT) networks
- Tez No: 935288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İçinde bulunduğumuz Bilgi Çağında Nesnelerin İnterneti (IoT) ağlarının da tıpkı geleneksel ağ ortamları gibi artan siber tehdit ve saldırıların riski altında bulunması gerçeği, IoT ağ güvenliğinin sağlanmasını yalnızca bir gereklilik değil, aynı zamanda bir zorunluluk haline getirmektedir. Günümüzde en yaygın siber saldırı türlerinden biri olan Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları, IoT ağları üzerinden sunulan hizmetleri istismar edebilir, kesintiye uğratabilir, değiştirebilir, engelleyebilir veya zarar verebilir. DDoS saldırılarının zamanında tespit edilmesi ve önlenmesi, IoT ağ güvenliğinin sağlanması için büyük önem taşımaktadır. Derin Öğrenme (DL) teknikleri DDoS siber saldırılarını tespit etmek ve engellemek amacıyla etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, IoT ağlarında hacimsel DDoS saldırılarının tespiti ve önlenmesi için Long Short-Term Memory (LSTM) tabanlı bir model (LSTM-IoT) önerilmiştir. LSTM-IoT modelinin tasarımı, imza tabanlı bir saldırı tespiti yaklaşımına dayanmaktadır. Çalışmada veri seti olarak CICDoS2019 Veri Seti içinde yer alan UDP flood saldırıları verileri kullanılmıştır. Çalışma neticesinde elde edilen sonuçlar LSTM-IoT modelinin hacimsel DDoS saldırılarını tespit etmedeki etkinliğini ortaya koymakta olup, literatürde mevcut diğer çalışmalar ile yapılan karşılaştırmalar da bu etkinliğin doğruluğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In the Information Age we are currently in, the fact that Internet of Things (IoT) networks, like traditional network environments, are under the increasing risk of cyber threats and attacks makes ensuring IoT network security not only a necessity but also a requirement. One of the most common types of cyber attacks today, Distributed Denial of Service (DDoS) attacks, can exploit, disrupt, alter, block, or damage services provided through IoT networks. Timely detection and prevention of DDoS attacks are crucial for ensuring the security of IoT networks. Deep Learning (DL) techniques are effectively used to detect and prevent DDoS cyber attacks. In this study, a Long Short-Term Memory (LSTM)-based model (LSTM-IoT) is proposed for detecting and preventing volumetric DDoS attacks in IoT networks. The design of the LSTM-IoT model is based on a signature-based attack detection approach. The UDP flood attack data from the CICDoS2019 Dataset was used as the dataset for the study. The results obtained from the study demonstrate the effectiveness of the LSTM-IoT model in detecting volumetric DDoS attacks, and comparisons with other existing works in the literature further support the accuracy of this effectiveness.