Modern iletişim araçlarının deniz taşımacılığında işbirliği ve kriz yönetimi üzerindeki etkileri
The effects of modern communication tools on collaboration and crisis management in maritime transportation
  1. Tez No: 935308
  2. Yazar: ÖZLEM İLBEYCİ MAZMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Deniz taşımacılığı, küresel ticaretin omurgasını oluşturan en stratejik sektörlerden biridir. Bu sektör, zamanında ve etkili işbirliği kadar, kriz anlarında doğru yönetim süreçlerine de ihtiyaç duyar. Modern iletişim araçlarının kullanımı, bu süreçlerin etkinliğini artırarak sektöre önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışma, modern iletişim araçlarının deniz taşımacılığında işbirliği ve kriz yönetimi üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Özellikle dijital platformlar, gerçek zamanlı veri paylaşımı, yapay zeka tabanlı karar destek sistemleri ve nesnelerin interneti (IoT) gibi teknolojilerin kullanımı incelenmektedir. Araştırma, modern iletişim teknolojilerinin gemi kaptanları, liman yetkilileri ve lojistik sağlayıcılar arasındaki işbirliğini nasıl geliştirdiğini, operasyonel verimliliği nasıl artırdığını ve kriz durumlarında hızlı müdahale olanakları sağladığını ortaya koymaktadır. Özellikle kriz yönetimi bağlamında, bu teknolojilerin afet durumlarında gemi hareketlerinin koordine edilmesi, deniz kazalarının önlenmesi ve çevresel zararların minimize edilmesi gibi kritik alanlardaki rollerine vurgu yapılmıştır. Ayrıca, modern iletişim araçlarının sektördeki işbirliği kültürünü güçlendirdiği ve paydaşlar arasındaki güveni artırdığı belirtilmiştir. Sonuç olarak, modern iletişim araçlarının deniz taşımacılığı sektöründe işbirliği ve kriz yönetimi süreçlerini dönüştürdüğü, sektörün sürdürülebilirliğine ve güvenliğine önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, denizcilik sektörünün gelecekteki başarısında modern iletişim teknolojilerinin daha fazla entegre edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation is one of the most strategic sectors forming the backbone of global trade. This sector requires not only timely and effective collaboration but also proper management processes during crises. The use of modern communication tools significantly enhances these processes, providing substantial benefits to the industry. This study examines the effects of modern communication tools on collaboration and crisis management in maritime transportation. It focuses on the utilization of digital platforms, real-time data sharing, artificial intelligence-based decision support systems, and Internet of Things (IoT) technologies. The research highlights how these modern technologies improve cooperation among ship captains, port authorities, and logistics providers, enhance operational efficiency, and enable rapid response during crises. In the context of crisis management, particular emphasis is placed on the role of these technologies in coordinating vessel movements during disasters, preventing maritime accidents, and minimizing environmental damage. Additionally, the study underscores how modern communication tools strengthen the culture of collaboration in the industry and foster trust among stakeholders. In conclusion, modern communication tools are found to transform collaboration and crisis management processes in the maritime transportation sector, contributing significantly to its sustainability and safety. The findings suggest that further integration of modern communication technologies is essential for the future success of the maritime industry.