Hızlı üst çene genişletmesinde kullanılan diş destekli, diş-doku destekli ve iskeletsel destekli apareylerin koku eşik değeri ve hava yoluna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of tooth-borne, tooth–tissue–borne, and bone-borne appliances on olfactory threshold and airway dimensions in rapid maxillary expansion
- Tez No: 935356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN PAŞAOĞLU BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmamızın amacı üç farklı tip hızlı üst çene genişletme apareyinin koku eşik değeri ve hava yolu üzerine etkilerinin PNIF metre, Sniffin'sticks ve sefalometrik görüntüleme metodu kullanarak değerlendirilmesidir. Çalışmada hızlı üst çene genişletme endikasyonu konulmuş ve yaş aralığı 11-14 olan 28 hasta ve kontrol grubuna dahil edilen 8 hasta bulunmaktadır. Toplamda 32 hasta 4 çalışma grubuna (8 hasta kontrol grubu, 8 hasta HAAS tipi genişletme apareyi grubu, 8 hasta Hyrax tipi genişletme apareyi grubu ve 8 hasta iskeletsel genişletme grubu) ayrılmıştır. Koku fonksiyonunu değerlendirmek için Sniffin' Sticks koku eşik testi ve nazal direnci değerlendirmek için PNIF ölçümü tüm gruplarda 3 farklı zamanda (tedavi öncesi (T0), tedavi sonrası (T1) ve 6. ay retansiyon sonrası (T2)) uygulanmıştır. Tedavi uygulanmayan grupta da eş zamanlarda ölçümler alınmıştır. Ayrıca apareylerin hava yoluna katkısının değerlendirilmesi için sefalometrik radyografi üzerinden T0 ve T2 zamanlarında hava yolu parametreleri değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, iki grubun karşılaştırılmasında bağımlı örneklem T testi uygulanmıştır. Normal dağılıma sahip olan bağımsız üç ve daha fazla grubun karşılaştırılması için ANOVA testi ve normal dağılım olmadığında ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Bağımsız ve bağımlı grupların aralarındaki farkın etkileşim etkisi ile incelenmesi için İki Yönlü Tekrarlı Ölçümler ANOVA (F ve Greenhouse-Geisser İstatistiği) testi yapılmıştır. Farkı yaratan grup ya da grupların ortaya çıkartılması için Post Hoc Bonferroni ve Düzeltilmiş Bonferroni testleri yapılmıştır. Kontrol grubuna ait koku eşik testi ve PNIF ölçüm verileri incelendiğinde T0, T1 ve T2 zamanlarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). T2–T0, T1–T0 ve T2–T1 zaman dilimleri değerlendirildiğinde PNIF ölçümlerinde genişletme apareyleri arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir (p>0,05). MARPE, HAAS ve HYRAX gruplarında T0, T1 ve T2 zamanları değerlendirildiğinde; T1 ve T2 zamanları arasındaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Nazal dirençte sağlanan bu azalma sonucunda koku eşiği değerlerinde de anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of three different types of rapid maxillary expansion appliances on olfactory threshold values and airway dimensions using PNIF meter, Sniffin' Sticks, and cephalometric imaging methods. The study included 28 patients aged between 11-14 years, who had an indication for rapid maxillary expansion, and 8 patients in the control group, making a total of 32 participants. The patients were divided into four study groups (8 patients in the control group, 8 patients in the HAAS-type expansion appliance group, 8 patients in the Hyrax-type expansion appliance group, and 8 patients in the skeletal expansion group). To assess olfactory function, the Sniffin' Sticks odor threshold test was performed, and to evaluate nasal resistance, PNIF measurements were taken at three different times (before treatment (T0), immediately after treatment (T1), and after a 6-month retention period (T2)) for all groups. Concurrent measurements were taken from the non-treated control group at corresponding times. Additionally, to evaluate the contribution of the appliances to airway dimensions, cephalometric radiographic assessments were conducted at T0 and T2. For data analysis, the paired-sample t-test was used for comparing two dependent groups. One-way ANOVA was used for comparing three or more independent groups that exhibited normal distribution, while the Kruskal-Wallis test was used for non-normally distributed data. Two-way repeated measures ANOVA (F and Greenhouse-Geisser statistics) was employed to investigate interactions between and within groups over time. Post hoc Bonferroni and adjusted Bonferroni tests were conducted to identify the specific group differences. Evaluation of the control group's odor threshold and PNIF measurements revealed no significant differences across T0, T1, and T2 (p>0.05). Comparisons of PNIF values across T2–T0, T1–T0, and T2–T1 intervals showed no significant differences between the expansion appliance groups (p>0.05). However, within the MARPE, HAAS, and HYRAX groups, significant increases were observed between T1 and T2. This reduction in nasal resistance corresponded with significant improvements in odor threshold values (p0.05).