Türk kamu yönetiminde ceza infaz kurumlarının yeri ve işleyişi
The place and functioning of penal sanction institutions in Turkish public administration
  1. Tez No: 935361
  2. Yazar: İLKER KEÇELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Belirli bir hukuk düzeni içerisinde yaşayan insanlar kabul ettikleri ve oluşturdukları devlet tüzel kişiliğinin normlarına uymakla yükümlüdürler. Hukuk kurallarına aykırı eylemlerin ifa edilmesi toplumsal düzeni bozacağından dolayı devlet egemenliği altındaki sınırları korumak amacıyla güvenlik gücünü kullanmaktadır. Hukuk kurallarına uymayanlar ve bu kapsamın dışında davranan bireyler, devletin anayasa ve kanunlarında belirlediği kurallar ekseninde yargılanırlar. Bağımsız mahkemelerce yapılan yargılamalar neticesinde devlet, önlem alma ve özgürlükleri kısıtlama yetkisine sahiptir. Türkiye'deki ceza infaz kurumları da suç işleyenlerin barındırılıp özgürlüklerinin kısıtlandığı kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Aynı zamanda tutuklu ve hükümlülerin ceza infaz kurumlarında topluma yeniden kazandırılıp toplumsal kurallara uyması ve yeniden suç işlemelerini önlemek amaçlanır. Bu yüksek lisans tezinde Türkiye'deki Ceza ve İnfaz kurumlarındaki kamu yönetimi teşkilatının nasıl olduğu belirtilmiştir. Modern anlamda dünya da kurulan ilk ceza infaz kurumları, Osmanlıdaki hapishaneler ve Türkiye'deki cezaevlerinin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Bunun la birlikte cezaevi tipleri nelerdir? Neden tipler bu isimlerle adlandırılmıştır? Hangi tiplerde hangi tutuklu ve hükümlülerin kaldığı ifade edilmiştir. Yine Türkiye'deki ceza infaz kurumlarında ast üst ilişkisi ele alınmış, ceza evindeki çalışma sistemi ve birimlerin yapısıyla işleyişi anlatılmıştır. Teknoloji gelişmiş gelişen bu teknolojiden cezaevleri de faydalanmıştır. Bu gelişmelerin ceza evlerindeki kullanımına da değinilmiştir. Cezaevlerinde çalışan infaz koruma memurları ve diğer memurların da iş doyumunu artıran durumlar ele alınmıştır. Çalışmanın değerlendirme ve sonuç ii kısmında ceza infaz kurumlarının yapısı, tutuklu ve hükümlülerin topluma yeniden kazandırılmasının önemi, ceza evinin güvenli olması için görev yapan İKM personelinin çalışma yapısı ile özlük haklarındaki iyileştirmeler de ele alınmıştır. Bu çalışmanın asli ve temel kaynağı cezaevlerinin temel kanunu olan 5275 tir.
Özet (Çeviri)
People living within a certain legal order are obliged to comply with the norms of the state legal entity that they have accepted and created. Since the execution of actions contrary to the rules of law will disrupt the social order, the state uses its security force to protect the borders under its sovereignty. Those who do not comply with the rules of law and individuals who act outside this scope are tried in accordance with the rules determined by the state's constitution and laws. As a result of the trials conducted by independent courts, the state has the authority to take precautions and restrict freedoms. Penal institutions in Türkiye are also public institutions and organizations where those who commit crimes are accommodated and their freedoms are restricted. At the same time, it is aimed to reintegrate the detainees and convicts into society in penal institutions and to make them comply with the social rules and to prevent them from committing crimes again. This master's thesis indicates how the public administration organization in penal and execution institutions in Turkey is. The first penal institutions established in the world in the modern sense, prisons in the Ottoman Empire and the historical development of prisons in Turkey are discussed. In addition, what are the types of prisons? Why are the types named like these? It is stated which detainees and convicts are kept in which types. Again, the superior-subordinate relationship in penal institutions in Turkey was discussed, the working system in prisons and the structure and functioning of the units were explained. Technology has developed and prisons have also benefited from this developing technology. The use of these developments in prisons was also mentioned. iv The situations that increase the job satisfaction of correctional officers and other officers working in prisons were also discussed. In the evaluation and conclusion part of the study, the structure of penal institutions, the importance of reintegrating prisoners and convicts into society, the working structure of the IKM personnel working to ensure the security of the prison and the improvements in their personal rights were also discussed. The main and fundamental source of this study is the basic law of prisons, 5275.