İdare hukuku açısından biyoçeşitlilik
Biodiversity in terms of administrative law
  1. Tez No: 935360
  2. Yazar: EKİN SU AGAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Biyolojik çeşitlilik ya da kısa adıyla biyoçeşitlilik, tüm dünyada yer alan canlıların çeşitliliğini ifade etmektedir. İnsanoğlu, yaradılışından bu yana pek çok alanda biyoçeşitlilikten fayda sağlamıştır. Fakat son zamanlarda ciddi bir çevre sorunu haline gelen biyoçeşitlilikte azalma hali, günümüz insanını ve gelecek nesilleri doğrudan etkilemektedir. Bu doğrudan etkilenme durumu çevre bilincinin gelişmesini sağlamış, devletler tarafından çevrenin korunması bağlamında ulusal ve uluslararası ölçekte çevre politikaları oluşturulmaya ve ilkeler belirlenmeye başlanmıştır. Bu amaçla devletler çevre politikalarının uygulanması için düzenleyici işlemler yaparak kendisine ve kişilere birtakım yükümlülükler getirmekte ve bu düzenleyici işlemler gereği bazı denetim faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Bahsi geçen düzenleyici işlemlerin yetersiz kalması ya da gereği gibi uygulanamaması ile denetim faaliyetleri hususunda yeterli özenin gösterilmemesi neticesinde ortaya bir zararın çıkması ise idarenin sorumluluğunu doğuracaktır. Buna istinaden çalışmamızda öncelikle biyoçeşitlilik kavramı ile birlikte biyoçeşitliliğin korunması hususu açıklanarak biyoçeşitliliğin korunmasına dair hukuki düzenlemeler ve hukuki hazırlıklara yer verilmiş, biyoçeşitliliğin korunması bakımından ilkeler incelenerek biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda idarenin görev ve yetkileri tespit edilmiş ve biyoçeşitliliğin korunması hususunda idareye karşı açılacak iptal ve tam yargı davaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biological diversity, or in short, biodiversity, refers to the diversity of living things all over the world. Mankind has benefited from biodiversity in many areas since its creation. However, the decrease in biodiversity, which has recently become a serious environmental problem, directly affects today's people and future generations. This situation of being directly affected has led to the development of environmental awareness, and states have begun to establish environmental policies and principles on a national and international scale in the context of environmental protection. For this purpose, states impose certain obligations on themselves and individuals by making regulatory actions for the implementation of environmental policies, and perform some auditing activities in accordance with these regulatory procedures. If the aforementioned regulatory procedures are insufficient or not implemented properly, and if sufficient care is not shown in the audit activities, a loss will arise from the responsibility of the administration. Accordingly, in our study, first of all, the issue of biodiversity conservation was explained along with the concept of biodiversity, legal regulations and legal preparations for biodiversity conservation were included, the duties and powers of the administration for biodiversity conservation were determined by examining the principles for biodiversity conservation, and cancellation and full judicial cases to be filed against the administration for biodiversity conservation were examined.