Can the european citizens' initiative make an impact on the democratic deficit of the eu?
Avrupa vatandaşlık inisiyatifinin avrupa birliği'nin demokrasi açığı üzerinde etkisi olabilir mi?
  1. Tez No: 935362
  2. Yazar: ADİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IRINA TANASESCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Vrije Universiteit Brussel
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Demokrasi ve vatandaş katılımı, Avrupa Birliği'nin önemli kurucu ilkeleridir. AB, değerleriyle her zaman demokrasinin ve insan haklarının öncüsü olmasına rağmen, hesap verebilir, şeffaf ve demokratik olmadığı için eleştirilmiştir. AB meselelerine yetersiz vatandaş katılımı nedeniyle, AB'nin demokratik olarak meşru olmadığı iddia edilmektedir ve AB'de bir 'demokrasi açığı' olduğu ileri sürülebilir. Avrupa Birliği'nde demokrasi açığı, AB ve kurumlarının demokratik meşruiyet eksikliğinden muzdarip olduğu anlamına gelir. AB, karmaşık çalışma prosedürleri nedeniyle sıradan vatandaş için ulaşılamaz görünmektedir. Demokrasi açığı tarihi boyunca, Avrupa vatandaşlığı hayata geçirilmiş ve vatandaşlara AB ile ilgili konularda AB Parlamentosu'na dilekçe verme hakkı (24 TFEU), AB Ombudsmanına doğrudan şikayette bulunma hakkı (24 TFEU), Avrupa Parlamentosu ve belediye seçimlerinde oy kullanma ve aday olma hakkı (22 TFEU) gibi haklar verilmiştir. Demokrasi açığına yeni bir çözüm olarak ve AB meselelerine vatandaş katılımını güçlendirmek için Avrupa Vatandaşlık İnisiyatifi Lizbon Antlaşması ile hayata geçirildi. Bu çalışmanın amacı, sonuçlarını görmek için Avrupa Vatandaşlık İnisiyatifinin uygulanmasını incelemektir. Bu tezle, Avrupa Vatandaşlık İnisiyatifinin uygulanması ve sonuçları incelenerek zayıf yönleri ortaya konacak ve vatandaşlar için daha cazip hale getirilmesi için neler yapılabileceği vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The democracy and citizen participation are important founding principles of the European Union. Although, the EU has always been forerunner of the democracy and the human rights across globe with its values, it has been criticized because it is not accountable, transparent and democratic. Due to inadequate citizen participation to the EU matters, the EU is claimed democratically not legitimate and it could be argued that there is a 'democratic deficit' in the EU. The democratic deficit in the European Union means that the EU and its institutions suffer from a lack of democratic legitimacy. The EU seem unreachable for the ordinary citizen because its complex working procedures. During the history of democratic deficit, European citizenship has been introduced and the citizens have been given rights to take part in the issues regarding EU such as right to petition to the EU Parliament (24 TFEU), the right to complain directly to the EU Ombudsman (24 TFEU), right to vote for and stand as a candidate in European Parliament and municipal elections (22 TFEU). As a new remedy to the democratic deficit and to strengthen citizen participation to the EU matters, European Citizens` Initiative was introduced with the Lisbon Treaty. The goal of this study is to examine implementation of the ECI in order to see its outcomes. Its implementation and results will be searched with this thesis to show its weaknesses and what could be done to strengthen the ECI to make it more attractive by the citizens.