Carlos Fuentes'in La regıón más transparente romanında mekân olgusu
Social space in the La región más transparente of Carlos Fuentes
- Tez No: 935363
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL ŞEBNEM ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Carlos Fuentes'in ilk romanı olma özelliği taşıyan La Región Más Transparente adlı eserindeki toplumsal mekân unsurunu başkent Meksiko ölçeğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumsal mekânı ve mekânın üretimini diyalektik bir biçimde ele alan roman, Meksika tarihinin değişik dönemlerini ve karakterlerini günümüz insanları ile belirli bir ortak kader üzerinde ilişkilendirmekedir. Modern dünyada toplumsal mekân, kent, hiyerarşik bir biçimde üretilip yeniden üretilirken görünüşte birbirinden ayrı duran roman karakterleri de kentsel olarak aynı diyalektik örgünün parçaları olarak ilişkilenmektedirler. Fuentes, aynı zamanda romanda, dönemi için cesur ve erken sayılabilecek bir biçimde devrim ve devrim sonrası oluşan siyasi yapının da sert eleştirilerini sunmaktadır. Devrimin ortaya koyduğu ideallerden çok uzakta derinleşen sosyal eşitsizlik somut olarak kent yaşamı bağlamında ele alınmakta ve eseri Meksika ve Latin Amerika edebiyatının en uzamsal romanlarından biri haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the use of social space in Carlos Fuentes' first novel, La Región Más Transparente, through employing the capital city of Mexico City as one of its focal points. The novel, which deals with the production and reproduction of the social space in a dialectical way, relates different periods and characters of Mexican history with the contemporary people and life of the 'Mexican' and 'Mexicanness' through an unidentified common destiny. In the modern world, while the social space, the city, is hierarchically produced and reproduced, the characters of the novel, which seem to be separate from each other, are also related as parts of the same dialectical urban context. Fuentes also presents harsh criticisms of the revolution and the post-revolutionary political structure in the novel in a bold and early manner for the period. Social inequality, which deepens far from the ideals of the revolution, is dealt in the novel through the Mexico City's compartmentalised urban life making the novel one of the most spacial works in the Mexican and Latin American literature.