Comparative analysis of construction project delivery systems in achieving sustainable development goals: A TOPSIS-based approach
Sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmada inşaat proje teslim sistemlerinin karşılaştırmalı analizi: TOPSIS tabanlı bir yaklaşım
- Tez No: 935367
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnşaat sektörü, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni (SKH) gerçekleştirmede kilit bir rol oynar, ancak farklı Proje Teslim Sistemlerinin (PTS) sürdürülebilirliği teşvik etmedeki etkinliği yeterince araştırılmamıştır. Bu tez, dört ana PTS—Geleneksel İhale Yöntemi (GIY), Tasarım-Yapım (TY), Riskli İnşaat Yöneticisi (RİM) ve Entegre Proje Teslimi (EPT)—arasında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumunu, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ağırlıklandırması ile güçlendirilmiş Ideal Çözüme Benzerlik için Tercih Sıralama Tekniği (TOPSIS) çerçevesi kullanarak değerlendirmektedir. Çalışmanın amacı, hangi PTS'nin inşaat projelerine sürdürülebilirlik entegrasyonunu en iyi şekilde kolaylaştırdığını belirlemek ve böylece SKH'ye katkıda bulunmaktır. TOPSIS analiz sonuçları, EPT'nin SKH uyumu açısından en yüksek sıralamada olduğunu, ardından RİM, TY ve GIY'nin geldiğini ortaya koymuştur. EPT'nin üstün performansı, proje yaşam döngüsü boyunca tüm paydaşları entegre eden yüksek derecede işbirlikçi doğasına atfedilmektedir, bu da yenilikçi ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmektedir. Buna karşılık, GIY'nin bölümlenmiş ve geleneksel yaklaşımı, sürdürülebilirlik kriterlerini ele almadaki etkinliğini sınırlamıştır. Çalışma, PTS'leri sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlendirmek için nicel bir yöntem sağlamakta, endüstri paydaşları ve politika yapıcılar için değerli içgörüler sunmaktadır. Bu araştırma, proje teslim yöntemlerinin inşaat sektöründe sürdürülebilir kalkınmayı nasıl etkilediğine dair bilgi birikimine önemli katkılarda bulunmakta ve entegre proje teslim yöntemlerinin benimsenmesinin inşaat sektörünün sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisini önemli ölçüde artırabileceğini öne sürmektedir. Gelecekteki araştırmalar, bu çerçevenin değerlendirme kriterlerini geliştirmeye ve belirli türdeki projelere uygulamaya odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The construction industry plays a pivotal role in achieving the Sustainable Devel-opment Goals (SDGs), but the effectiveness of different Project Delivery Systems (PDS) in promoting sustainability remains underexplored. This thesis evaluates the alignment of four major PDS—Design-Bid-Build (DBB), Design-Build (DB), Construction Manager-at-Risk (CMR), and Integrated Project Delivery (IPD)—with the SDGs using a Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) framework enhanced by Analytic Hierarchy Process (AHP) weighting. The study's aim was to identify which PDS best facilitates the integra-tion of sustainability into construction projects, thus contributing to the SDGs. Results from the TOPSIS analysis revealed that IPD ranked highest in terms of SDG alignment, followed by CMR, DB, and DBB. The superior performance of IPD is attributed to its highly collaborative nature, which integrates stakeholders throughout the project lifecycle, fostering innovative and sustainable practices. In contrast, DBB's segmented and traditional approach limited its effectiveness in ad-dressing sustainability criteria. The study provides a quantitative method for as-sessing PDS against sustainability criteria, offering valuable insights for industry stakeholders and policymakers. This research contributes to the field by providing a systematic approach to evaluate the sustainability potential of PDS and suggests that adopting integrated project de-livery methods can significantly enhance the construction industry's impact on sus-tainable development. Future research should focus on refining the evaluation crite-ria and applying this framework to specific types of projects to tailor recommenda-tions for practice and policy adjustments.