İş sağlığı ve güvenliği açısından yeşil çatı uygulama alanı seçimi ve Iğdır Üniversitesi'nde bir uygulama
Green roof application area selection in terms of occupational health and safety and an application in Iğdir University
- Tez No: 935368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yeşil çatı uygulamaları, iklim değişikliğinin ve havanın çevre koşullarına olumsuz etkilerinin azaltılması için en iyi uygulamalardan biri olarak kabul edilmektedir. Yeşil çatılar; sıcak hava dalgası, karbon salınımında azalma, kentsel ısı adasının hafifletilmesi, yağmur sularından etkilenen alanları, akış kalitesini iyileştirerek emisyonları emer ve binaların ısıl verimliliğini sağlar. Ayrıca Türkiye'de emisyon-çevre kirliliğine göre Iğdır ili, karbonun en yüksek olduğu iller arasındadır. Iğdır ili için yeşil çatı sistem altyapısı kritik öneme sahip olmasına rağmen uygulama örneği bulunmamaktadır. Bununla birlikte ülkemizde meydana gelen ölümlü iş kazalarında ilk sırayı yapı işleri almaktadır. Bu sebeple, bu araştırmada İş Sağlığı ve Güvenliğini sağlamak göz önünde bulundurularak Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven kampüs alanı içerisinde yeşil çatı uygulama alanının seçilmesi ve bu seçimin Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden olan Sezgisel WASPAS metodu yaklaşımı ile en uygun bina seçimi seçimi yapılmıştır. En uygun bina seçimi için konumu ve insan yoğunluğu göz önünde bulundurularak 4 bina, 4 ana kriter; ekonomik, çevresel, sosyal, sağlık ve güvenlik, ve bunlara karşılık gelen 27 alt kriter kullanılarak ele alınmıştır. Alt kriterlerin önemi belirlenirken 2 farklı senaryo oluşturulmuştur. Her iki senaryo için bulunan en uygun alternatif aynı seçenek olarak bulunmuştur. Bu senaryolara göre yeşil çatı kurulumu için en uygun alternatif aynı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Green roof applications are considered as one of the best practices for reducing the negative effects of climate change and weather on environmental conditions. Green roofs absorb emissions and improve the thermal efficiency of buildings by improving heat wave, carbon emission reduction, urban heat island mitigation, rainwater affected areas and runoff quality. In addition, according to emission-environmental pollution in Turkey, Iğdır province is among the provinces with the highest carbon. Although the green roof system infrastructure is of critical importance for the province of Iğdır, there is no application example. Moreover, construction works take the first place in fatal occupational accidents in our country. For this reason, in this research, along with the Occupational Health and Safety, the green roof application area within the Iğdır University Şehit Bülent Yurtseven campus is selected using Intuitionistic WASPAS method, which is well-known the Multi-Criteria Decision Making methods. 4 buildings are selected considering the location and human density and investigated in terms of 4 main criteria; economic, environmental, social, health and safety, and their corresponding 27 sub-criteria. While determining the importance of the sub-criteria, 2 different scenarios are generated. According to results of these scenarios, the most suitable alternative for green roof installation is found as the same.