Dijitalleşme çağında akademisyen olmak: Avantajlar ve dezavantajlar
Being an academician in the age of digitalization: Advantages and disadvantages
  1. Tez No: 935366
  2. Yazar: YİĞİT ZIDDIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜKSEL KURUPPATH MANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dijitalleşme, insan yaşamının her alanında geniş kapsamlı değişimlere neden olmaktadır. Bu süreç, avantajları ve dezavantajlarıyla toplumun tüm kesimlerini etkilediği gibi, akademisyenlerin çalışma hayatlarını da derinden etkilemektedir. Nitel yöntemin kullanıldığı bu tez çalışması, sosyal bilimler alanında çalışan 16 akademisyenin dijitalleşme sürecindeki deneyimlerini konu edinmektedir. Tematik ve betimsel analiz yönteminin kullanıldığı tez çalışmasında bulgular beş tema halinde aktarılmıştır. Araştırma neticesinde dijitalleşmenin akademisyenlerin bilgi üretim süreçlerini, öğrencilerle ilişkilerini, mesleğin niteliğini ve idari işleri değiştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Dijital araçların hız, kolaylık ve pratiklik gibi avantajlar sunarken aynı zamanda vasıfsızlaşmaya yol açabileceği, araştırmalarda tek tipleşmeyi artırabileceği ve bilginin niteliğini niceliksel bir boyuta indirgeme potansiyeline sahip olduğu görülmüştür. Dijital araçların, emeği mekân ve zamandan koparıp çalışma düzenini esnettiği ve gündelik yaşam ile iş yaşamı arasındaki sınırları muğlaklaştırdığı tespit edilmiştir. Akademisyenler arasındaki dijital beceriler ve dijitalleşme sürecine dair farklı algıların, dijitalleşme sürecinin normlarının oluşturulamaması ve hızla gelişen teknolojinin yarattığı dijital eşitsizliklerin, bilgi uçurumu ve fırsat eşitsizliği gibi sorunları derinleştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada, mevcut ve potansiyel sorunlara yönelik temel çözüm önerileri sunulmuş ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digitalization causes far-reaching changes in every aspect of human life. As this process affects all segments of society with its advantages and disadvantages, it deeply affects the working lives of academics. This thesis, which uses qualitative methodology, focuses on the digitalization experiences of 16 academics working in the field of social sciences. In the thesis study, where thematic and descriptive analysis method was used, the findings were presented in five themes. As a result of the research, it was concluded that digitalization has changed academics' knowledge production processes, their relations with students, the quality of the profession and administrative work. While digital tools offer advantages such as speed, convenience and practicality, they also have the potential to lead to unskilling, increase uniformity in research and reduce the quality of knowledge to a quantitative dimension. Digital tools have been found to detach labor from space and time, stretch the working order and blur the boundaries between daily life and work life. It was concluded that different perceptions of digital skills and the digitalization process among academics, the inability to establish norms of the digitalization process, and the digital inequalities created by rapidly developing technology deepen problems such as the knowledge gap and inequality of opportunity. In the study, basic solutions to existing and potential problems are presented and suggestions are made for future research.