The role of energy management systems in sustainable manufacturing: An integrated approach with sustainable development goals and supply chain strategies
Sürdürülebilir üretimde enerji yönetim sisteminin rolü: Sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve tedarik zinciri stratejileri ile bütünleşik bir yaklaşım
- Tez No: 935377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Enerji Yönetim Sistemi; gelecek yarınlar için birbirleri ile entegre olarak, sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda dünya üzerinde kritik öneme sahiptir. EnMS, enerji kullanımını ölçmenin, kontrol etmenin ve en aza indirmenin sistematik bir yolunu sunarak geleceğimizi etkileyen sorunlar açısından çevresel kazanımlara, aynı zamanda iyileştirilmiş verimlilik ve maliyet azaltma açısından finansal kazanımlara katkıda bulunur. Sürdürülebilir üretim, enerji yönetim sisteminin de süreç içerisinde doğru şekilde uygulanmasıyla; en çevre dostu, ekonomik ve sosyal olarak sürdürülebilir şekilde ürün üretmektir. Tedarik zincirini sürdürülebilirlik süreçlerine dahil etmek, bu etkileri güçlendirir ve daha güçlü sürdürülebilir endüstriyel ağlar oluşturur. Stratejik olarak uygulanan enerji yönetim sistemi, sürdürülebilir üretim ve tedarik zinciri sürdürülebilirliği ile ortaya çıkan bütünleşik yaklaşım, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleşmesi için önemli bir adımdır. Bu çalışma, enerji yönetim sistemi ile sürdürülebilirlik hedefleri arasındaki bağlantıya dikkat çekmeyi ve üretim şirketlerinin tedarik zincirleri için sürdürülebilirliği geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türkiye'de bir üretim tesisinde uygulanan enerji yönetim sistemi sürecine ilişkin bir vaka çalışması kullanılmıştır. Bu çalışma; üretim yapan işletmelerin sürdürülebilir tedarik zinciri ve üretim süreci verimliliği açısından enerji yönetim sistemiyle bütünleşik bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The collaboration on the United Nations Sustainable Development Goals and the Energy Management System is essential for achieving sustainable production and future sustainability objectives. By providing a systematic way to measure, control, and minimize energy use, EnMS contributes to financial gains in terms of increasing efficiency and reducing costs, as well as environmental gains in terms of issues affecting our future. Sustainable manufacturing is the process of creating products with minimal negative effects on the environment and the optimum benefits for the economy and society. Involving the supply chain in sustainability processes strengthens these effects and creates stronger sustainable industrial networks. The integrated approach that emerges with strategically implemented energy management systems, sustainable production, and supply chain sustainability is essential for realizing sustainable development goals. This study aims to draw attention to the connection between energy management system and sustainability goals and to develop strategies for supply chains of manufacturing companies. For this purpose, a case study of the energy management system process implemented in anonymized manufacturing facility in Turkey, was used. This study reveals the need for an integrated approach with the energy management system in terms of sustainable supply chain and production process efficiency of manufacturing companies.