Salgın hastalıkların çalışan performansı ve etik dışı davranışlara etkisi: Bir havayolu şirketinde araştırma
The impact of epidemic diseases on employee performance and unethical behavior: A research in an airline company
- Tez No: 935383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Salgın hastalıklar; bir hastalığın belirli süreler içerisinde belirli alanlarda normal oranlarından daha fazla görülerek, yayılması durumudur. Bu hali ile insan hayatında hızlı bir şekilde olumsuz etkiler doğurmaktadır. Yol açtığı fiziksel yıkımların yanı sıra pek çok psikolojik hastalıklara da yol açmaktadır. Salgın hastalıklar sosyal hayatın durmasına yol açmasıyla birlikte, kişilerin profesyonal iş hayatını da olumsuz etkilemektedir. Etik davranışlar ise toplumsal arasında çok fazla değişkenlik göstermeyen, genel olarak sosyal hayatı düzenleyen ahlaki davranış biçimleridir. İş dünyasında ise etik davranış, işletme sahipleri, yöneticiler, çalışanlar ve tüm paydaşlar arasındaki ilişkilerde doğru ve dürüst bir şekilde davranmayı, yasalara ve toplumsal beklentilere uygun olarak hareket etmeyi ifade eder. Bu araştırma, salgın hastalıkların çalışanların performansı üzerindeki etkisini ve bu dönemde ortaya çıkabilecek etik dışı davranışları incelemeyi amaçlamaktadır. Salgın hastalıkların yayılması, iş dünyasını ve çalışma koşullarını derinden etkilemekte ve işletmeleri çalışma düzenlerine ilişkin yeniliklere zorlamaktadır. Bu yaklaşımlar ışığında, pandemi dönemleri; çalışanların sağlık durumu, işe devam edebilme kabiliyeti, iş stresi ve motivasyonu, iş yerinin tutumu gibi faktörler iş etiğini ve çalışanların iş performanslarını etkileyeceği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epidemic diseases; It is the spread of a disease in certain areas within certain periods of time by being seen more than their normal rates. In this state, it quickly causes negative effects in human life. In addition to the physical destruction it causes, it also causes many psychological diseases. As epidemics cause social life to stop, they also negatively affect people's professional work life. Ethical behaviors, on the other hand, are forms of moral behavior that do not vary much among society and generally regulate social life. In the business world, ethical behavior refers to acting correctly and honestly in relations between business owners, managers, employees and all stakeholders, and acting in accordance with the law and social expectations. This research aims to examine the impact of epidemics on employee performance and unethical behaviors that may occur during this period. The spread of epidemics deeply affects the business world and working conditions and forces businesses to innovate their working patterns. In the light of these approaches, pandemic periods; It is assumed that factors such as employees' health status, ability to continue working, work stress and motivation, workplace attitude will affect business ethics and employees' work performance.