Fındık yağı ve titanyum dioksit nanopartikülleri içeren soyulabilir maske formülasyonu geliştirilmesi
Development of a peel-off mask formulation containing hazelnut oiland titanium dioxide nanoparticles
  1. Tez No: 935390
  2. Yazar: AYBÜKE CANIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZADE ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Cilt, insan vücudundaki en büyük organdır ve iç ile dış ortam arasında ayırıcı ve koruyucu bir bariyer görevi üstlenir. Kozmetik ürünler, cildin epidermis, saç, tırnak gibi dış bölümleri ile diş ve ağız boşluğu gibi iç bölgelerini temizlemek, görünümünü iyileştirmek ve korumak amacıyla kullanılır. Kozmetik ürünlerin birçok çeşidi bulunmakla birlikte, soyulabilir maskeler bu ürünler arasında oldukça popülerdir. Bu tez çalışmasında, Türk fındığı (Corylus colurna L.) yağından soğuk pres yöntemiyle elde edilen doğal içeriklerin, titanyum dioksit nanopartikülleri (TiO₂NP) ile birleştirilerek cilt dostu, antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özelliklere sahip yenilikçi bir soyulabilir maske formülasyonu geliştirilmesi hedeflenmiştir. Formülasyonda yer alan fındık yağı, zengin fenolik bileşenleri sayesinde cilde nemlendirici ve antioksidan etkiler sağlarken; TiO₂NP'nin antibakteriyel etkinliği, hem Gram pozitif hem de Gram negatif bakterilere karşı etkili sonuçlar sunmuştur. Bu birleşim, cilt sağlığını destekleyen doğal ve etkili bir kozmetik ürün ortaya koymayı mümkün kılmıştır. Maskenin homojenlik, renk, koku, film kuruma süresi, pH, stabilite ve antimikrobiyal özellikleri çeşitli testlerle incelenmiştir. Test sonuçları, maskenin estetik bir görünüme sahip olduğunu, hoş bir koku sunduğunu ve 8-9 dakika içerisinde hızlı bir şekilde kuruduğunu göstermiştir. Ayrıca, maskenin 6.7 pH değeri ile çoğu cilt tipine uyumlu olduğu kanıtlanmıştır. Antibakteriyel aktivite analizlerinde, E. coli'ye karşı 14 mm ve S.aureus'a karşı 20 mm inhibisyon zonu oluşturduğu gözlemlenmiş, bu değerler ticari antibiyotik streptomisin ile kıyaslanabilir bulunmuştur. Formülasyonun cilt hücreleri üzerindeki etkileri, CCD1079Sk insan fibroblast hücre hattı üzerinde yapılan MTT analizleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, maskenin test edilen tüm konsantrasyonlarda sitotoksik bir etki göstermediğini ortaya koymuştur. Çevre dostu üretim yöntemleri kullanılarak geliştirilen bu yenilikçi ürün, sürdürülebilir ve yerli kozmetik çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, cilt sağlığına faydalı etkiler sunan ve kozmetik sektöründe yerli, sürdürülebilir bir alternatif oluşturabilecek bir ürünün geliştirilmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The skin is the largest organ of the human body, serving as a protective barrier between the internal and external environments. Cosmetic products are used to cleanse, improve, and protect the appearance of external parts of the skin, such as the epidermis, hair, and nails, as well as internal areas like the teeth and oral cavity. Among the many varieties of cosmetic products, peel-off masks have gained significant popularity. In this thesis study, the aim was to develop an innovative peel-off mask formulation that is skin-friendly, antibacterial, antifungal, and antioxidant by combining natural ingredients derived from Turkish hazelnut oil (Corylus colurna L.) obtained via cold pressing with titanium dioxide nanoparticles (TiO₂NP). Hazelnut oil, enriched with phenolic compounds, provides moisturizing and antioxidant effects to the skin, while TiO₂NP exhibits antibacterial activity, proving effective against both Gram-positive and Gram-negative bacteria. This combination enabled the creation of a natural and effective cosmetic product that supports skin health. The mask's properties, including homogeneity, color, odor, film drying time, pH, stability, and antimicrobial activity, were evaluated through various tests. The results demonstrated that the mask possesses an aesthetically pleasing appearance, a pleasant fragrance, and dries within 8–9 minutes. Additionally, the mask's pH value of 6.7 was found to be compatible with most skin types. Antibacterial activity analyses revealed inhibition zones of 14 mm against E. coli and 20 mm against S. aureus, comparable to those of the commercial antibiotic streptomycin. The formulation's effects on skin cells were assessed through MTT assays conducted on the CCD1079Sk human fibroblast cell line. The results indicated no cytotoxic effects at any tested concentration. This innovative product, developed using environmentally friendly production methods, aims to provide sustainable and locally produced cosmetic solutions. The findings of this study highlight the potential to deliver beneficial effects for skin health and offer a sustainable alternative within the cosmetic industry.