Detection and classification of olive quality and diseases by deep learning methods
Zeytin kalitesi ve hastalıklarının derin öğrenme yöntemleri ile belirlenmesi ve sınıflandırılması
- Tez No: 935397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
İklim değişikliği ve pandemilerin tetiklediği artan küresel gıda talebi, gıda güvenliği açısından önemli riskler oluşturmaktadır. Tarımda bu zorluklarla başa çıkmak, her zamankinden daha kritik bir hale gelmiştir. Son çalışmalar, gelişmiş görüntü işleme teknikleri kullanarak bitki hastalıklarının sınıflandırılmasına odaklanmıştır. Bu modeller, kontrollü laboratuvar ortamlarında yüksek doğruluk oranlarına ulaşsa da, gerçek dünya koşullarında benzer performansı sürdürmek önemli bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, derin öğrenme ve anomali tespiti tekniklerini entegre ederek zeytin yapraklarındaki Tavus Gözü Hastalığı'nı otomatik olarak sınıflandırmak için bir yöntem sunmaktadır. Kontrollü bir laboratuvar ortamında iyi bir şekilde etiketlenmiş veri seti üzerinde eğitilmiş bir Evrişimli Sinir Ağı (CNN), gerçek dünya yaprak görüntüleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Ancak model, gerçek dünya koşullarının karmaşıklığı nedeniyle tarladan toplanan yaprakları sınıflandırmada sınırlamalarla karşılaşmıştır. Bu sorunu çözmek için, Segment Anything Model (SAM) kullanılarak yaprak segmentasyonu gerçekleştirilmiş ve ardından bir otokodlayıcı (autoencoder) ile anomali tespiti yapılarak yaprak olmayan unsurlar temizlenmiştir. Laboratuvar temelli CNN modeli, bu iyileştirilmiş veri seti üzerinde test edilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Son olarak, manuel olarak etiketlenmiş ve iyileştirilmiş veri seti kullanılarak yeni bir CNN modeli eğitilmiş ve sınıflandırma performansı önceki yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, otokodlayıcı tarafından filtrelenen veri setinin, laboratuvar temelli CNN modelini eğitmek için kullanılan veri setiyle karşılaştırılabilir doğruluk seviyelerine ulaştığını göstermiştir. Bu bulgular, otomatik segmentasyon ve filtreleme tekniklerinin, sınıflandırma doğruluğunu korurken manuel etiketleme ihtiyacını önemli ölçüde azaltabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, kontrollü laboratuvar ortamlarında eğitilmiş modellerin gerçek dünya koşullarına uygulanmasındaki zorlukları vurgulamaktadır. Ayrıca, otomatik ön işleme tekniklerinin, tarımda yapay zeka destekli hastalık sınıflandırmasının ölçeklenebilirliğini ve güvenilirliğini artırmadaki kritik rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing global demand for food, driven by climate change and pandemics, poses significant risks to food security. Addressing these challenges in agriculture has become more critical than ever. Recent studies have focused on classifying plant diseases using advanced image processing techniques. While these models often achieve high accuracy in controlled laboratory environments, maintaining similar performance in real-world conditions remains a significant challenge. The study introduces an automated classification approach for Peacock Eye Disease in olive leaves by integrating deep learning and anomaly detection techniques. A Convolutional Neural Network (CNN) trained on a well-annotated dataset from a controlled laboratory setting was evaluated using real-world leaf images. However, the model exhibited limitations when classifying field-collected leaves due to the complexities of real-world conditions. To address this, leaf segmentation was performed using the Segment Anything Model (SAM), followed by anomaly detection through an autoencoder to remove non-leaf elements. The laboratory-based CNN model was then tested on this refined dataset, and its results were analyzed. Finally, a new CNN model was trained using the manually labeled, refined dataset, and its classification performance was compared with previous methods. The results demonstrated that the dataset filtered by the autoencoder achieved accuracy levels comparable to the dataset used to train the laboratory-based CNN model. These findings indicate that automated segmentation and filtering techniques can significantly reduce the need for manual annotation while maintaining classification accuracy. The study underscores the challenges of applying models trained in controlled laboratory settings to real-world conditions. It further emphasizes the critical role of automated preprocessing techniques in enhancing the scalability and reliability of AI-driven agricultural disease classification.