Investigating experiences of compassion fatigue among care workers in children's homes: A qualitative study
Çocuk evlerinde çalışmış bakım personellerinin şefkat yorgunluğu deneyimlerinin incelenmesi: Nitel bir çalışma
- Tez No: 935398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Literatürde yer alan çalışmalar, duygusal emek, empati ve bakım verme görevleri gerektiren mesleklerde çalışan profesyoneller için bakım vermenin bir bedeli olduğunu işaret ederek bunu“şefkat yorgunluğu”olarak isimlendirmiştir. Ülkemizde şefkat yorgunluğu üzerine gerçekleştirilen çalışmalar, genellikle sağlık personelleri ile gerçekleştirilmiştir. Genellikle travmatik ve zorlu yaşam öykülerinden gelen devlet koruması altındaki çocuklarla uzun süreli vakit geçiren, onlara bakım ve şefkat sağlayan bakım personellerinin şefkat yorgunluğu deneyimlerini inceleyen nitel bir çalışmaya ülkemiz literatüründe rastlanmamış olup bu çalışma bu alandaki eksikliği kapatmayı umut etmektedir. Çalışma şu sorulara yanıt aramaktadır: a) Bakım personellerinin yaşamları, şefkat yorgunluğu deneyimlerinden nasıl etkilenmektedir? b) Hangi unsurlar bakım personellerinin şefkat yorgunluğu deneyimlerini arttırmaktadır? ve c) Hangi unsurlar şefkat yorgunluğu deneyimlerine karşı bakım personelleri için koruyucu bir işlev görmektedir?. Bu sorunun cevabını bulmak için devlet koruması altıdaki çocukların yaşamlarını sürdürdüğü“Çocuk Evleri”'nde bakım personeli olarak görev yapmış olan sekiz katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler elde edilen veriler“Tematik Analiz”yöntemi ile incelenmiş ve altı ana tema ortaya çıkmıştır : a) Şefkat yorgunluğu bize ne yaptı?: Şefkat yorgunluğunun semptomları, b) Acıyı içselleştirmek c) İş ortamında belirsiz sınırlar d) Kaynaklar tükenmişken devam etmek e) İyi ilişkilerin koruyuculuğu ve f)Keşke daha önce fark etseydim deneyimleri. Sonuçlar güncel literatürle bağ kurularak tartışılmış ve konu ile ilgili alanda karar vericiler ve uzmanlar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies in the literature indicate that professions involving emotional labor, empathy, and caregiving tasks also involve the“cost of caring”which is named as compassion fatigue. Compassion fatigue can negatively affect individuals' emotional, physical, and mental well-being, and may lead to difficulties in their social relationships and professional performance. In Türkiye, research on compassion fatigue has generally focused on healthcare professionals. However, there is a lack of qualitative studies examining the experiences of care workers who are working directly with children under state protection and providing them with care and compassion. This study aims to address this gap in the literature. The study seeks to answer the following questions: a) How do care workers in children's homes experience the effects of compassion fatigue in their personal and work lives? b) Which factors increase the likeliness of compassion fatigue experiences in care workers in children's homes? and c) Which factors contribute to resilience to compassion fatigue among care workers in children's homes. To answer these questions, semistructured interviews were conducted with eight participants who used to work as care workers in“Children's Homes”where children under state protection inhibit. The data obtained from the interviews were analyzed using the“Thematic Analysis”method, revealing in six main themes: a) What did compassion fatigue do to us?: Symptoms of compassion fatigue, b) Experiences of absorbing the suffering, c) Blurred boundaries in the workplace, d) Running on empty while caring , e) Good relations as a shield , and f) If only I knew earlier. The findings were discussed in relation to the current literature, and implications were outlined for policy-makers and experts in the field.