Investigating the semileptonic B TO K1(1270; 1400) decays in QCD sum rules
QCD toplama kurallari çerçevesinde B mezonunun yarı leptonik K1(1270; 1400) geçişlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 269429
  2. Yazar: HÜSEYİN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEYREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kuvantum Renk Dinamiği(KRD), temel parçacık etkieşmelerini açıklayan Standart Model'in(SM bir parçasıdır. KRD'de kuvvetli etkileşim kuplaj sabitinin düşük enerjilerde büyük olmasından dolayı, hadronlar ve özellikleri tedirgemeli yaklaşımlar ile çalışılamamaktadır. Bu sebeple hadronlar incelenirken tedirgemesiz yaklaşımlar kullanılmalıdır. Kuantum renk dinamiği (KRD) toplam kuralları, diğer tedirgemesiz yaklaşımlar arasında güvenilirliği olan bir metod olarak, hadronların özellikleri ve etkileşmelerinin çalışılmasında kullanılmaktadır.\\Bu tezde $B$ mesonunun yarı leptonik ve nadir gorulen $K_{1} (1270)$ ve $K_{1} (1400)$ geçişleri, üç nokta KRD toplama kuralları yaklaşımı kullanılarak hesaplandı. $B\rightarrow K_{1} (1270,1400) \ell^+\ell^-$ geçişleri, $B$ mezonun çeşni değiştiren nötür akımlar vasıtasıyla gerçekleştirdiği geçişler arasın- da önemli bir yer tutar ve standart model ötesi teorilerin etkilerinin gözlemlenmesi açısından önem arzetmektedir. Ayrıca bu geçişler KRD de ağaçseviyesinde görülmemektedirler. Tüm bunlara ilave olarak, $B\rightarrow K_{1}(1270) \gamma$ geçişleri deneysel olarak gözlemlenmiş olmasına rağ men $B\rightarrow K_{1}(1270) \ell^+ \ell^-$ ve $B\rightarrow K_{1}(1400) \ell^+ \ell^-$ henüz gözlemlenmemişlerdir. Bu geçişleri gelecekteki B mezon üreteçlerinde gözlemlenmeleri beklenmektedir. Bu geçişler kuark seviyesinde $b\rightarrow s \ell^+ \ell^- $ geçişi ile açıklanmakta olup, CKM matrix elemanlarından $V_{tb}$ ve $V_{ts}$ nin anlaşılmaları açısından da önem arz etmektedirler.\\KRD toplama kuralları kullanılarak $B\rightarrow K_{1} (1270,1400) \ell^+ \ell^-$ bozunumlarını çalışmak incelikli bir uygulamadır. Çünkü $K_{1} (1270)$ ve $K_{1} (1400)$ aksiyel vektör mezonları aslında ideal $^{3}P_{1}(K_{1}^{A})$ ve $^{1}P_{1}(K_{1}^{B})$ açısal momentum durumlarının karışımlarından oluşmaktadırlar. Dolayısı ile KRD toplama kurallarında aksiyel vector ve tensör akımları kullanılarak iki ayrı ilişkilen- dirici fonksiyonu hesaplanmalıdır. Bu hesaplar sonucunda önce $B\rightarrow K_{1A}\ell^+ \ell^-$ ve $B\rightarrow K_{1B} \ell^+ \ell^-$ bozunumlarının bozunum katsayıları ve ardından karışım tanımı kullanılarak $B\rightarrow K_{1}$ $(1270,1400) \ell^+ \ell^-$ geçişlerinin bozunum katsayıları bulunmuştur. Bu bozunum katsayıları kullanılarak bu geçişlerin oranları hesaplanmış ve literatürdeki değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quantum Chromodynamics(QCD) is part of the Standard Model(SM) that describes the interaction of fundamental particles. In QCD, due to the fact that strong coupling constant is large at low energies, perturbative approaches do not work. For this reason, non-perturbative approaches have to be used for studying the properties of hadrons. Among several non-perturbative approaches, QCD sum rules is one of the reliable methods which is applied to understand the properties of hadrons and their interactions.\\In this thesis, the semileptonic rare decays of $B$ meson to $K_{1}(1270)$ and $K_{1} (1400)$ are analyzed in the framework of three point QCD sum rules approach. The $B\rightarrow K_{1} (1270,1400) \ell^+ \ell^-$ decays are significant flavor changing neutral current (FCNC) decays of the $B$ meson, since FCNC processes are forbidden at tree level at SM. These decays are sensitive to the new physics beyond SM. The radiative $B\rightarrow K_{1}(1270) \gamma$ decay is observed experimentally. Although semileptonic $B\to K_1(1270,1400)$ decays are still not observed, they are expected to be observed at future B factories. These decays happens at the quark level with $b\rightarrow s \ell^+ \ell^- $ transition, providing new opportunities for calculating CKM matrix elements: $V_{tb}$ and $V_{ts}$.\\Applying three point QCD sum rules to $B\rightarrow K_{1} (1270,1400) \ell^+ \ell^-$ decays is tricky, due to the fact that the $K_{1} (1270)$ and $K_{1} (1400)$ states are the mixtures of ideal $^{3}P_{1}(K_{1}^{A})$ and $^{1}P_{1}(K_{1}^{B})$ orbital angular momentum states. First, by taking axial vector and tensor current definitions for $K_1$ mesons, the transition form factors of $B\rightarrow K_{1A} \ell^+ \ell^-$ and $B\rightarrow K_{1B} \ell^+ \ell^-$ are calculated. Then using the definitions for $K_1$ mixing, the transition form factors of $B\rightarrow K_{1} (1270,1400) \ell^+ \ell^-$ decays are obtained. The results of these form factors are used to estimate the branching ratio of $B$ meson into $K_1(1270)$ and $K_1(1400)$. The results obtained for form factors and branching fractions are also compared with the ones in the literature.