Büyükelçiliklerin işlevi ve Ürdün büyükelçilerinin Türkiye'ye ilişkin belli başlı yaklaşımları
The function of embassies and the main approaches of Jordanian ambassadors regarding Turkey
- Tez No: 935407
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZÜÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Devletler ve diğer aktörler arasındaki etkileşimi ve iş birliğini inceleyen bir disiplin olan uluslararası ilişkiler dünya barışını, istikrarını teşvik etmek ve küresel zorluklara kolektif çözümler bulmak için gerekli olmuştur. Bu ilişkilerde büyükelçiler, devletlerarasındaki iletişimin ve diplomasinin kolaylaştırılmasında, ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunan yüzlerce anlaşma, protokol, sözleşme ve müzakerenin başlatılmasında oldukça önemli roller üstlenmişlerdir. Haşimi Ürdün Krallığı'nın bağımsızlığını elde ettiği tarih olan 1946'dan itibaren ortaya konulan dostane ilişkiler neticesi, 11 Ocak 1947'de Ankara'da Türkiye Cumhuriyeti ile Haşimi Ürdün Krallığı arasında“Dostluk Antlaşması”imzalanmış, bu antlaşma iki devlet arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına, büyükelçilik nezdinde temsil hakkına temel teşkil etmiş ve bugüne kadar devam eden diplomatik ilişkilerde yakın temas dönemini başlatmıştır. Cereyan eden gelişmeler ve verilen mesajlar her iki ülke ilişkilerinin sıkı bir şekilde birbirine bağlı olup, bu ilişkilerin dinî, kültürel, tarihi ve coğrafî faktörleri de içine aldığı ortaya konulmuştur. Çalışmada, evrenin özellikleri hakkında bilgi toplamak, kişileri, durumları ya da olayları tam ve doğru olarak betimlemek olan araştırma modeli esas alınmıştır. Araştırma, Haşimi Ürdün Krallığı ve Türkiye Cumhuriyeti ilişkilerinde Türkiye-Ürdün Dostluk Antlaşması'nın tarih ve diplomasi alanındaki etkilerini ve Haşimi Ürdün Krallığı'nın Türkiye'de görevlendirdiği büyükelçiler ve bu büyükelçiler temelinde uluslararası sistem içinde Türkiye Cumhuriyeti ile Ürdün arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
International relations, a discipline that studies the interaction and cooperation between states and other actors, has become essential to promoting world peace and stability and finding collective solutions to global challenges. In these relations, ambassadors have played important roles in facilitating communication and diplomacy between states and initiating hundreds of agreements, protocols, contracts and negotiations that contributed to the development of bilateral relations. In line with the friendly relations that have been established since 1946, the date when the State of Jordan gained its independence, the“Friendship Treaty”was signed between the Republic of Turkey and the Hashemite Kingdom of Jordan in Ankara on January 11, 1947. This agreement paved the way for the establishment of diplomatic relations between the two states and laid the foundation for the right of representation at the embassy, initiating a period of close contact in diplomatic relations that continues to this day. The research model preferred in the study was taken as the basis to collect information about the characteristics of the universe and to describe people, situations or events completely and accurately. The research aims to examine the effects of the Turkey-Jordan Friendship Treaty in the field of history and diplomacy on the relations between the Hashemite Kingdom of Jordan and the Republic of Turkey, and the ambassadors assigned by the State of Jordan to Turkey and the relations between the Republic of Turkey and Jordan within the international system on the basis of these ambassadors.