Bir mizah kaynağı olarak İbnü'l-Cevzî'nin Ahbâru'l-Hamkâ ve'l- Mugaffelîn adlı eserinin tahlili
Analysis of Ibn Al-Jawzi's work Ahbârü'l-Hamkâ ve'l-Mughaffelîn as a source of humor
  1. Tez No: 935413
  2. Yazar: NİLÜFER ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
BİR MİZAH KAYNAĞI OLARAK Klasik Arap Edebiyatında ayrıcalıklı bir yeri olan mizah disiplini, hicri III. yüzyıldan itibaren hem müstakil eserler şeklinde, hem de makâme, fabl, tarihsel anekdot, mesel vb. türlerdeki pasajlar şeklinde çok çeşitli edebiyat kaynaklarında yerini almıştır. Bu çalışmada muhtelif alanlarda çok sayıda eserler ortaya koyan İbnül-Cevzî'nin“Ahbarü'l-hamka ve'l-muğăffelîn adlı çalışmasında genel olarak ahmak ve dalgın kişilere ait anekdot malzemesinin geniş bir tasnif ve tahlili yapılmaktadır. Çalışma Arap mizahının pintiden sonra belki de en ziyade öne çıkartılan figürü ”ahmak"ın Ahbarü'l-hamka ve'l-muğăffelîn'deki anekdotlar özelinde irdelenmesini konu almaktadır
Özet (Çeviri)
The discipline of humor, which has a privileged place in Classical Arabic Literature, has taken its place in a wide variety of literary sources since the 3rd century of the Hijra, both in the form of independent works and in the form of passages in the genres of maqama, fable, historical anecdote, proverb, etc. In this study, a wide classification and analysis of anecdotal material belonging to foolish and absent-minded people is made in the work of Ibn al-Jawzi, who produced many works in various fields, titled“Ahbar al-hamka wa'l-muğăffalîn. The study is about the examination of the ”fool", perhaps the most highlighted figure of Arabic humor after the stingy, in the context of the anecdotes in Ahbar al-hamka wa'l-mugăffalîn.