İttifak teorisinde yapı - kimlik, çıkar etkileşimi ve durumsal/stratejik ittifaklar: Türkiye-İsrail durumsal ittifakının analizi
The interaction of structure-identity/interest in alliance theory and situational-strategical alliances: The analysis of Turkey-Israel situational alliance
  1. Tez No: 935412
  2. Yazar: EYYUB KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tezde devletlerin ittifak ilişkilerini nasıl gerçekleştirdikleri inşacı uluslararası ilişkiler perspektifinde araştırılmıştır. Bu çerçevede Soğuk Savaş sonrası aralarındaki ilişki önce stratejik ittifak bilahare ise karşıtlık içerisinde tanımlanan Türkiye-İsrail örneklemi teşkil etmiştir. Devletlerin çıkarlarının uluslararası toplumda Statükocu ve Revizyonist stratejik kimlikleri çerçevesinde şekillendiği, güç dengesindeki değişimlerin bu çerçevede tehdit olarak algılandığı ve ittifak ilişkilerinin geliştiği ortaya konmuştur. 1991-2001 arasında Türkiye ve İsrail'in Statükocu iki devlet olarak bölgede benzeşen tehdit algıları neticesinde stratejik olarak tanımlanan ittifak ilişkisi geliştirdiği ancak 2001 sonrasında ise Türkiye'nin uluslararası toplumda değişen stratejik kimliği neticesinde söz konusu ilişkideki yapısal dönüşüm ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, how the alliance relations of the states are realized is investigated from the perspective of constructive international relations. Within this framework, the relationship between them after the Cold War was first a strategic alliance, and then Turkey-Israel relations, which are defined in opposition, have become an example. It has been revealed that the interests of states are shaped within the framework of their Status Quo and Revisionist strategic identities in the international community, changes in the balance of power are perceived as threats and alliance relations develop within this framework. Between 1991 and 2001, Turkey and Israel, as two status quo states, developed an alliance relationship defined as strategic as a result of similar threat perceptions in the region, but after 2001, the structural transformation in this relationship as a result of Turkey's changing strategic identity in the international community was discussed.