Hukukî yönleriyle modern teminatlı işlemler
Legal aspects of modern secured transactions
  1. Tez No: 935458
  2. Yazar: MEHMET MÜCAHİT ARVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
ABD'de başlayan ve KOBİ'lerin finansmana erişiminde bir hukuk reformu olarak tüm dünyaya yayılan modern teminatlı işlemler hukuku finans ve hukuk biliminin kesişimini oluşturmaktadır. Modern teminatlı işlemler hukuku ile bir alacağa güvence oluşturan ve konusunu bir taşınırın oluşturduğu her türlü işlem, teminatlı işlem sayılmaktadır. Adları ve mahiyetleri ne olursa olsun tüm teminatlı işlemler bazı ortak kurallara tabi tutulmaktadır. Bu kurallar genel olarak teminat sözleşmesinin şekli, sicile tescili ve takip hukukudur. Bu sayede ticaret hayatında gizli teminatların önüne geçilmesi, parçalı siciller yerine tek ve merkezi bir sicilin oluşturulması amaçlanmaktadır. Elektronik ortamda kurulan sicil sayesinde kayıtların şeffaf, sorgulamaların kolay olması hedeflenmektedir. Bu sayede kredi verme sürecinde KOBİ'nin kredi imkanının artışına imkân sağlanmaktadır. Bu yaklaşım, uluslararası birçok düzenlemede de kendisini göstermiş ve model kanun çalışmaları yapılmıştır. Dolayısıyla, modern teminatlı işlemler hukukunun kapsamı ve düzenleme alanı gittikçe genişlemektedir. Özellikle, dijital varlıkların da bu kapsama alınmasına yönelik uluslararası çalışmalar süratle devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The modern secured transactions law, which started in the USA and spread all over the world as a legal reform for SMEs to access financing, constitutes the intersection of finance and law. Under modern secured transactions law, any transaction that constitutes a security and is subject to a movable property is considered a secured transaction. Regardless of their names and nature, all secured transactions are subject to some common rules. These rules are generally the form of the security agreement, its registration to the collateral registry and the insolvency law. In this way, it is aimed to prevent hidden security agreement in commercial life and to establish a single and centralized registry instead of fragmented registries. Thanks to the registry established in electronic environment, it is aimed that the records will be transparent and searches will be easy. In this way, it is possible to increase the credit opportunity of SMEs in the lending process. This approach has been reflected in many international regulations and model law studies have been carried out. Therefore, the scope and regulation area of modern secured transactions law is gradually expanding. In particular, international efforts to include digital assets within this scope are continuing rapidly.