Türk Ceza Kanunu'nda bir nitelikli hal olarak suçun 'Bir hukuki ilişkiye dayanan alacağın tahsili amacıyla' işlenmesi
As a qualified form in the Turkish Penal Code, the crime is committed 'For the purpose of collecting a debt based on a legal relationship'
- Tez No: 778850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Kişilerin bizzat haklarını elde etmelerini ifade eden ihkak-ı hak kural olarak tüm modern hukuk devletlerinde yasaktır. Kimi devletlerin ceza kanunlarında bu husus bağımsız bir suç olarak düzenlenirken, kimi devletlerde ise ihkak-ı hak şeklinde bağımsız bir suç düzenlenmemekte buna karşın kişinin hakkını bizzat elde ederken gerçekleştirdiği suç ne ise ondan ötürü cezalandırılması esası kabul edilmektedir. Esasen bizde 765 sayılı mülga TCK döneminde ilk durum geçerliyken, 5237 sayılı TCK ile ikinci durum kabul edilmiştir. Ancak kanun koyucu tarafından hırsızlık, yağma ve dolandırıcılık suçları bakımından özel bir düzenleme yapma gereği duyulmuştur. Bu kapsamda bir hukuki ilişkiye dayanan alacağın tahsili amacı, anılan suçlar bakımından daha az cezayı gerektiren nitelikli hal olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmada da öncelikle konunun daha iyi anlaşılması bakımından ihkak-ı hak ve 765 saylı mülga TCK'daki düzenlenme biçimine değinilecektir. Akabinde ise 5237 sayılı TCK'da hırsızlık, yağma ve dolandırıcılık suçları bakımından düzenlenen“hukuki ilişkiye dayanan alacağın tahsili amacı”öğreti ve uygulama ışığında çeşitli yönleriyle ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Arbitrary enforcement of one's own right is, as a rule, prohibited in all modern legal states. This issue is regulated as an independent crime in the penal codes of some states. On the other hand, in the other states, this issue isn't included as an independent crime in their penal codes. In this states, it is accepted that the person should be punished for whatever crime the person committed while getting own right. In Turkey, while first situation was valid during the repealed Turkish Penal Code numbered 765, today the second situation is valid in the Turkish Penal Code numbered 5237. However, it was required to be done private regulation in the crimes of theft, robbery and fraud by the legislator. Within this scope, the purpose of collection of debt based on a legal relationship is regulated as a qualified form requiring less punishment in terms of the mentioned crimes. In this study, first of all, crime of arbitrary enforcement of one's own right and the way of regulation in repealed Turkish Penal Code numbered 765 will be examined in order to better understand of the issue. Hereafter,“the purpose of collection of a debt based on a legal relationship”which is regulated in the Turkish Penal Code numbered 5237 in terms of theft, robbery and fraud crimes will be examined in detail in the light of doctrine and practice.