Eğimli sahalarda tünel zemin etkileşimi
Tunnel soil interaction on sloping fields
- Tez No: 935477
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVANUR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gelişen şehirlerde alt yapı faaliyetleri çok önemlidir. Metro hatları ve şehir içi tünelleri metropol şehirlerde ulaşımın ve altyapının planlanması açısından vazgeçilmez inşaat faaliyetleridir. Tünellerde gerçekleşmesi öngörülen deformasyon ve gerilmelerin iki boyutlu (2D) sonlu elemanlar yazılımlarıyla tahmin edilmesi oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı topoğrafya ve zemin koşullarında üçüncü boyutun da yapı davranışına etkileri önemli olmaktadır. Bu çalışmada, eğimli bir topoğrafyada yan yana açılan iki metro tünelinin gerilme-şekil değiştirme davranışı incelenmiştir. Bu kapsamda yüzey ve çevre yapılarında meydana gelen oturmalar geoteknik enstrümanlarla takip edilerek kayıt altına alınmıştır. Sahada ölçülen deformasyonlar, iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) sayısal analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, eğimli bir topoğrafyada açılan tünellerde üçüncü boyutun etkisi araştırılmış ve yapımı devam eden bu ikiz metro tünelleri için doğrulama analizleri yapılmıştır. Ayrıca üçüncü boyut etkisi daha net ortaya koyabilmek adına çeşitli eğimlerde modeller oluşturulmuştur. Bu sayısal analizler sonucunda gerçekleşen gerilme ve deformasyon değişimleri karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda tünel kazılarında üçüncü boyuttan gelen etkilerin yer değiştirme ve gerilmeleri önemli bir şekilde etkilediği görülmüş ve buna yönelik tavsiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Infrastructure activities are crucial role in developing cities. Metro lines and urban tunnels are indispensable construction activities for planning of transportation and infrastructure in metropolitan cities. The estimation of deformations and stress anticipated in tunnels using two-dimensional (2D) finite element software is widely applied. However, in certain topographical and geotechnical conditions, the influence of the third dimension on structural behavior becomes significant. This study investigates the stress-strain behavior of two adjacent metro tunnels excavated in a slopping topography. In this context, settlements occurring on the surface and surrounding structures were monitored and recorded using geotechnical instruments. The deformations measured in the field were compared with the results of the two dimensional (2D) and three dimensional (3D) numerical analyses. To achieve this, the effect of the third dimension in the tunnel excavated in sloping topography was examined and verification analyses were conducted for these on going twin metro tunnels. Additionally, to more clearly highlight the third dimensional effect, models were created for various slopes. The stress and deformation variations observed in the numerical analysis were compared. The analysis results showed that the effects from the third dimension significantly influenced diplacements and strain in tunnel excavations, and recommendations were provided accordingly.