Rijit poliüretanlar için çok fonksiyonel yıldız polioller
Multifunctional star polyols for polyurethanes
  1. Tez No: 935489
  2. Yazar: ELİF KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVNUR DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Poliüretanlar diizosiyanat ve dialkollerin kondenzasyon tepkimesiyle oluşan polimerlerdir. Esnek ve esnemeyen köpükler, dayanıklı elastomerler ve yüksek performanslı yapıştırıcılar, sentetik lifler, contalar ve sert plastik yapımında kullanılırlar. Rijit poliüretanlar, izosiyanat ve polimix karışımlarından başlanarak iki bileşenli olarak üretilir. Günümüzde poliüretanların esnek köpükler (süngerler), esnek ve şişmeyen yapıdaki elastomerler, yapıştırıcılar, kaplamalar, hem elastomer hem köpük yapısını içinde barındıran integral ürünler, sert köpükler (yalıtım malzemeleri), sert ve şişmeyen yapıdaki tahta taklidi ürünler gibi uygulamaları vardır. Bunların köpük yapısındaki poliüretanlarda genellikle polieter polioller kullanılır. İzosiyanat bileşiklerinin tamamı ithal edilmekte, polimix karışımlar ise polieter poliol, poliester poliol, katalistler, silikon yüzey aktif maddeler, alev geciktiriciler ve şişirici gazlardan oluşmaktadır. Bu karışımlarda kullanılan polieter poliol kullanım miktarı azaltılarak, poliester poliol kullanımını arttırılmaktadır. Polieter poliol sentezi ürünlerde düşük viskozite ve yüksek fonksiyonalite sağlamasına rağmen dışa bağımlılığı azaltamamaktadır. Ancak bu projede tasarlanan poliester poliol ile düşük viskozite ve yüksek fonksiyonalite sağlanırken aynı zamanda dışa bağımlılığı azaltmak hedeflenmektedir. Bu çalışmada, dietien glikol, pentaeritritol, tetrabutil titanat, adipik asit, polimerik diizosiyanat, tris (2-kloroizopropil fosfat, amin katalizör, şişirici ajan, silikon surfaktant ve polieter poliol kullanılarak hidroksil sonlu bir poliester sentezlenmiş ve Karl Fischer cihazı ile yüzde su miktarı kontrol edilmiştir. Sentezlenen poliester poliol, asitlik testi (ASTM D4662), OH testi (ASTM D4274-11), viskozite ölçüm testi (ASTM D 4878), basma mukavemeti testi (UNI6350-1968) ve boyutsal kararlılık testi (UNI8069) ile karakterize edilmiştir. Tüm denemeler sonucunda viskozitesi ayarlanmış poliolün asit sayısı ≤4, OH numarası 370 mg KOH/gr ve viskozitesi 35 0 C'de 30,000 cP olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyurethanes are polymers formed by the condensation reaction of diisocyanates and dialcohols. They are used to make flexible and rigid foams, durable elastomers and high performance adhesives, synthetic fibers, gaskets and rigid plastics. Rigid polyurethanes are produced as two-component starting from isocyanate and polimix blends. Today, polyurethanes have applications such as flexible foams (sponges), flexible and non-swelling elastomers, adhesives, coatings, integral products that contain both elastomer and foam structure, rigid foams (insulation materials), rigid and non-swelling wood imitation products. Polyether polyols are generally used in polyurethanes in their foam structure. All isocyanate compounds are imported, while polimix mixtures consist of polyether polyols, polyester polyols, catalysts, silicone surfactants, flame retardants and blowing gases. The amount of polyether polyol used in these blends is reduced and the use of polyester polyol is increased. Although polyether polyol synthesis provides low viscosity and high functionality in products, it cannot reduce foreign dependency. However, with the polyester polyol designed in this project, it is aimed to reduce foreign dependency while providing low viscosity and high functionality. In this study, a hydroxyl-terminated polyester was synthesized using diethylene glycol, pentaerythritol, tetrabutyl titanate, adipic acid, polymeric diisocyanate, tris (2-chloroisopropyl phosphate, amine catalyst, blowing agent, silicone surfactant and polyether polyol and the percentage water content was controlled by Karl Fischer device. The synthesized polyester polyol was characterized by acidity test (ASTM D4662), OH test (ASTM D4274-11), viscosity measurement test (ASTM D 4878), compressive strength test (UNI6350-1968) and dimensional stability test (UNI8069). As a result of all measurements, the viscosity-adjusted polyol was observed to have an acid number ≤4, OH number 370 mg KOH/gr and viscosity of 30,000 cP at 35 0C.