İdiyopatik intrakraniyal hipertansiyonu olan hastalarda klinik özellikler, laboratuvar bulguları ve radyolojik incelemeler
Clinical features, laboratory findings and radiological examinations in patients with idiopathic intracranial hypertension
  1. Tez No: 935488
  2. Yazar: YUSUF SAVRUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ZEYNEP BATUR ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İdiyopatik intrakraniyal hipertansiyon, doğurganlık çağındaki kadınlarda altta yatan yapısal bir lezyon olmadan kafa içi basınç artışı ile karakterize nadir bir hastalıktır. Hastalar kafa içi basınç artışı semptomları ile başvururlar. En sık görülen semptomu baş ağrısıdır. Bunun dışında, tinnitus, bulantı, görme kayıpları görülebilir. Obezite en önemli risk faktörüdür. Obezitenin toplumda daha sık görülmesi ile hastalığın görülme sıklığı da artmıştır. Kalıcı görme kaybına neden olduğndan erken tanı ve tedavisi önemlidir. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji-Nörooftalmoloji polikliniğine başvuran hastalardan 91 tanesi incelenmiştir. Olguların demografik, klinik özellikleri, lomber ponksiyon açılış basınçları, hemogram, serum ve BOS biyokimyasal parametreleri ile MR görüntülemeleri incelenmiştir. Hastaların 87'si (%95,6) kadın idi. Büyük çoğunluğu obez ve vücut kitle indeksi 30 kg/m2 üzerinde idi. En sık semptom baş ağrısı, en az görülen semptom çift görme idi. Sadece %6,6 hastada papil ödem yoktu. Vitamin B12, folat ve vitamin D düzeyleri eksik olma eğiliminde idi. Hastaların %21'i anemik idi. Hastaların BOS ve serum biyokimya değerleri normal sınırlarda idi. Hastaların %70,8'inde optik sinirde tortiyöz görünüm, %95,9'unda parsiyel empty sella ya da empty sella görünümü vardı. Sonuç olarak çalışmamız Türk popülasyonundaki İİH'lu hastaların sosyodemografik, klinik, laboratuvar ve MR görüntüleme özelliklerini ortaya koyan bir çalışmadır. Hastaların lomber ponksiyon açılış basınçları ve vücut kitle indeksine göre pitüiter bez yüksekliği, perioptik subaraknoid mesafe ve optik sinir kılıf kalınlığı incelendiğinde anlamlı bir fark izlenmemiştir. Lomber ponksiyon açılış basıncı ile MR parametreleri arasında bir korelasyon saptanmamıştır. Vücut kitle indeksi ile serum biyokimya, BOS biyokimya ve MR görüntülemeleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Idiopathic intracranial hypertension is a rare disease characterized by increased intracranial pressure in women of childbearing age without an underlying structural lesion. Patients present with symptoms of increased intracranial pressure. Headache is the most common symptom. Also, patients generally experience tinnitus, nausea, and vision loss. Obesity is the major risk factor. The incidence of the disease has increased as obesity is more common in society. Idiopathic intracranial hypertension can lead to permanent visual loss thus the prompt diagnosis and treatment is important. In our study, 91 of the patients who were admitted to Gazi University Faculty of Medicine Neurology-Neuroophthalmology outpatient clinic were examined. Demographic and clinical features of the cases, lumbar puncture opening pressures, complete blood count, serum and CSF biochemical parameters, and MR imaging were examined. Eighty-seven (95.6%) of the patients were women. The majority of them were obese and their body mass index was over 30 kg/m2. The most common symptom was the headache, the least common symptom was double vision. Only 6.6% of the patients had no papilledema. Vitamin B12, folate, and vitamin D levels tended to be deficient. 21% of the patients were anemic. The CSF and serum biochemistry values of the patients were within normal limits. 70.8% of the patients had tortuous appearance in the optic nerve, and 95.9% had a partial empty sella or empty sella appearance. In conclusion, our study reveals the sociodemographic, clinical, laboratory, and MR imaging characteristics of patients with IIH in the Turkish population. When the pituitary gland height, perioptic subarachnoid distance, and optic nerve sheath thickness were examined according to the lumbar puncture opening pressures and body mass index of the patients, no significant difference was observed. There was no correlation between lumbar puncture opening pressure and MR parameters. When the body mass index and serum biochemistry, CSF biochemistry, and MR imaging were compared, no significant difference was found.