İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin okula ilişkin algılarının incelenmesi (Rize ili örneği)
Investigation of primary school 4th grade students' perceptions about school (Rize province case)
- Tez No: 935499
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocukların eğitimleri, yaşamları ve deneyimleriyle ilgili fikirleri, bilişsel ve duyuşsal izlenimleri onların tüm yaşamlarıyla ilgili tutum ve düşüncelerini etkilediğinden dolayı bunların incelenmesi önem kazanmıştır (Aksoy ve Baran, 2010; Özdemir, 2008). Benzer şekilde çocukların okul kurumu ile ilgili algıları da tutum ve düşüncelerine yön veren bir faktör olarak kritik önem sahiptir. Bu sebeple, öğrencilerin ilkokuldayken okulu nasıl algıladıklarının ve okula ilişkin duygularının neler olduğunun incelenmesinin ve okulla ilgili olumlu algılar geliştirilmesi açısından bu çalışmanın önemli olduğu düşünülmektedir Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okula yönelik algılarının farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu Rize ili ve ilçelerinde bulunan sekiz ilkokulda eğitim gören 803 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan karşılaştırmalı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak için, Çalık (2008) tarafından geliştirilen“Okul Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Anketler 2018-2019 eğitim-öğretim yılında nisan ve mayıs aylarında 7 hafta süreyle araştırmacı tarafından bizzat okullara gidilerek, uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında incelenmiştir. Öğrencilerin cinsiyet, sınıf mevcudu, okul değişimi, okula geliş şekli, öğretmen değişimi gibi değişkenlere göre okul algılarının ortaya çıkarılması için t testi kullanılmıştır. Öğrencilerin kardeş sayısı, anne mesleği, baba mesleği değişkenlerine göre okul algılarının ortaya çıkarılmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bu çalışma sonunda en önemli bulgular ; 4 yıl boyunca hep aynı öğretmenle okuyan öğrencilerin fiziksel şartlara ilişkin düşünceler, öğretmenlere ilişkin düşünceler ve okuldaki demokrasi ve kurallara ilişkin düşünceler alt boyutunda okul algısı puanları, en az bir kez öğretmen değişikliği yapan öğrencilerden yüksek çıkmıştır. 4 yıl boyunca hep aynı okulda okuyan öğrencilerin öğretmenlere ilişkin düşünceler, okuldaki demokrasi ve kurallara ilişkin düşünceler ve derslere ilişkin düşünceler boyutunda puanları en az bir kez okul değişikliği yapan öğrencilerden yüksek çıkmıştır. Araştırma doğrultusunda ortaya çıkan en önemli sonuçlar; Öğretmen ve okul değişikliği okul algısını etkiler. Araştırma sonuçlarına göre sunulan en önemli öneriler; Öğrencilerin ilkokul boyunca aynı okul ve öğretmenle devam etmelerinin okul algılarını pozitif yönde etkilemesinden hareketle ebeveynler bu durumu göz önünde bulundurdukları bir süreç işletmelidirler.
Özet (Çeviri)
As children's ideas about their education, lives and experiences, cognitive and affective impressions affect their attitudes and thoughts about their whole lives, it has become important to examine them (Aksoy & Baran, 2010; Ozdemir, 2008). Similarly, children's perceptions about school institutions are critical as a factor that directs their attitudes and thoughts. For this reason, it is thought that this study is important for examining how students perceive school and their feelings about school while they are in primary school and to develop positive perceptions about school. The aim of this study is to investigate the perceptions of primary school 4th grade students towards school in terms of different variables. The study group consisted of 803 students studying in eight primary schools in Rize province and districts. In the study, comparative research method which is one of the quantitative research approaches was used. In order to collect data, "School Perception Scale geliştiril developed by Calık (2008) was used. In the 2018-2019 academic year, the questionnaires were administered by the researcher in April and May for 7 weeks. The data obtained were analyzed in SPSS program. The t test was used to reveal school perceptions according to variables such as gender, class size, mother's survival, father's survival, school exchange, school arrival, teacher exchange. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to reveal school perceptions according to the number of siblings, mother profession and father profession. At the end of this study, the most important findings; The students' perception of physical conditions, thoughts about teachers and thoughts about democracy and rules in the sub-dimension of the students who have been studying with the same teacher for 4 years were higher than the students who made teacher changes at least once. The scores of the students who have been studying in the same school for 4 years were higher than the students who had at least one school change in terms of thoughts about teachers, thoughts about democracy and rules in school and thoughts about lessons. The most important results of the research; Teacher and school change affect school perception. According to the results of the research, the most important suggestions are; Parents should operate a process in which they take this into account, since students' perceptions of school attendance during the primary school have a positive effect on school perceptions.