Sağlık kabinlerinden hizmet alan bireylerin sağlık okuryazarlığı ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
Determination of health literacy and satisfaction levels of individuals receiving service from health cabinets
  1. Tez No: 935523
  2. Yazar: NAİLE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK CİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ülkemizde son dönemlerde giderek artan sağlık kabinleri toplumun farklı popülasyonlarına yönelik temel sağlık hizmeti sunmaktadır. Bu çalışma sağlık kabinlerinden hizmet alan bireylerin sağlık okuryazarlığı ve memnuniyet düzeylerini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini Konya il merkezinde bulunan bir sağlık kabininden kendisi veya bir yakını için hizmet almış 265 birey oluşturmuştur. Veri toplamada sosyodemografik bilgi formu, Sağlık Hizmetleri Memnuniyet Anketi ve Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların %87.2'si 18-64 yaş aralığında, %61.9'u kadın, %69.4'ü evli, %34.3'ünün kronik hastalığı bulunmaktadır. Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'nin toplam puan ortalaması 111.28±7.81; Sağlık Hizmetleri Memnuniyet Anketi'nin toplam puan ortalaması 86.50±18.20 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of health cabins in our country has been steadily increasing, providing basic healthcare services to various populations. This study aims to determine the health literacy and satisfaction levels of individuals WHO have received services from health cabins. The sample of the study consists of 265 individuals WHO have received services for themselves or a relative from a health cabin located in the central district of Konya. In data collection, a sociodemographic information form, the Health Services Satisfaction Questionnaire, and the Health Literacy Scale were used. Of the participants, 87.2% are between the ages of 18-64, 61.9% are female, 69.4% are married, and 34.3% have a chronic illness. The mean total score of the Health Literacy Scale is 111.28±7.81, and the mean total score of the Health Services Satisfaction Questionnaire is 86.50±18.20. The total score of the Health Literacy Scale was found to be insignificant with the expected service from health cabin employees, and the situation of recommending the service received from the health cabin to a relative (p>0.05). However, it was found to be significant with age, gender, marital status, presence of chronic illness, use of medication for chronic illness, COVID-19 vaccination dose, history of COVID-19 infection, educational status, reason for preferring to receive service from the health cabin, disability status, and the age of the individual receiving the service (p0.05).