Samsun metropoliten alanında sanayi yer seçim kriterleri: Samsun merkez organize sanayi bölgeleri
Industrial location selection criteria in Samsun metropolitan area: Samsun central organized industrial zones
- Tez No: 935524
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MELİH ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında Samsun metropoliten alanında sanayi yer seçim kriterleri, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) özelinde incelenmiştir. Çalışma, Samsun Merkez OSB ve Gıda İhtisas OSB'lerdeki firmaların sanayi yer seçim kuramlarına göre yer seçip seçmediği ve memnuniyetleri incelenecektir. Yer seçimi kararlarının temelinde ulaşım, arsa maliyeti, enerji erişimi gibi faktörlerin ön planda olduğu tespit edilmiştir. Uygun büyüklükte ve düşük maliyetli arsa temini, firmalar için önemli bir tercih sebebi olurken, özellikle ulaşım olanaklarının sanayi bölgelerinde yer seçimi üzerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Aynı zamanda enerji kesintileri ve altyapı sorunlarının sanayi faaliyetleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ortaya çıkmıştır. Bulgular, firmalar arasında iş birliğinin yetersiz olduğunu, teknik bilgi ve finansal destek alanlarında firmaların birbirleriyle etkileşimde bulunmadığını göstermektedir. Ayrıca, firmaların büyük çoğunluğunun Ar-Ge departmanına sahip olması, yenilikçi üretim teknolojilerine yatırım yaparak rekabet gücünü artırmaya çalıştıklarını göstermektedir. OSB'lerin sürdürülebilirliği ve firmaların rekabet gücünün artırılması için altyapı iyileştirmeleri ve firmalar arası iş birliğinin teşvik edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, Samsun'daki OSB'lerin yer seçim kriterlerine uygun olarak belirlenmesi, sanayi gelişimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, industrial site selection criteria in Samsun metropolitan area were examined specifically for Samsun Central Organized Industrial Zones (OSB). The study will examine whether the firms in Samsun Central OSB and Food Specialized OSB choose locations according to industrial site selection theories and their satisfaction. It was determined that factors such as transportation, land cost, and energy access were at the forefront in location selection decisions. While the availability of land in an appropriate size and at low cost was an important reason for preference for firms, it was observed that transportation opportunities were particularly decisive in location selection in industrial zones. At the same time, it was revealed that energy outages and infrastructure problems had negative effects on industrial activities. The findings show that cooperation between firms was insufficient and that firms did not interact with each other in the areas of technical knowledge and financial support. In addition, the fact that the vast majority of firms had R&D departments showed that they were trying to increase their competitiveness by investing in innovative production technologies. It was concluded that infrastructure improvements and cooperation between firms should be encouraged in order to increase the sustainability of OSBs and the competitiveness of firms. In this context, determining the OIZs in Samsun in accordance with the location selection criteria contributes to industrial development.